Pesti Srácok

Trump: nem leszek olyan kedves Iránnal, mint Obama volt

Trump: nem leszek olyan kedves Iránnal, mint Obama volt

Új Irán elleni szankciókat jelentett be pénteken az amerikai pénzügyminisztérium, az új, republikánus amerikai kormányzatnak ez az első konkrét lépése Irán ellen.

A minisztérium közleménye szerint az új szankciók bejelentése "része az Irán külföldi rosszindulatú cselekedeteit visszaszorítani igyekvő erőfeszítésnek". A tárca egyúttal leszögezi a washingtoni lépés nem sérti a 2015 végén Iránnal megkötött többhatalmi atomalkut.

Az új szankciók 13 személyt és 12 vállalatot érintenek, köztük néhány nem is iráni székhelyű, vagy iráni állampolgárságú.

PestiSracok facebook image

A szankcióval sújtott személyek között például két libanoni és egy kínai állampolgár is található, egyvalakinek pedig St. Kitts és Nevis karibi szigetállam által kiadott útlevele van. A büntető intézkedések iráni és nem iráni - például Kínában vagy az Öböl-menti emírségekben bejegyzett - vállalatokat egyaránt sújtanak.

A washingtoni közlemény szerint valamennyi érintett kapcsolatban áll az iszlám köztársaság ballisztikusrakéta-programjával, illetve tevőlegesen segíti vagy támogatja azt. A minisztérium szankcionált egy, az iráni Forradalmi Gárda által működtetett libanoni vállalkozást is.

Az új republikánus amerikai kormányzatnak ez az első konkrét lépése Irán ellen. A szankciók bejelentése előtti órákban Donald Trump elnök egy Twitter-üzenetben azt írta: "Irán a tűzzel játszik, nem becsüli meg, hogy Obama elnök milyen "kedves" volt velük. Én nem leszek az".

Még szerdán Michael Flynn, nemzetbiztonsági tanácsadó azt fejtegette, hogy az Obama-kormányzat szerinte túl engedékeny volt a perzsa vezetéssel, és jelezte, hogy "hivatalosan figyelmeztetjük Iránt". Flynn megemlítette a ballisztikus rakétával végzett kísérletet, de emellett felhozta azt is, hogy Jemenben az amerikaiak elleni támadások, illetve egy szaúdi hajó ellen minap végrehajtott támadás hátterében szintén Irán áll.

Sigmar Gabriel német alkancellár és külügyminiszter, aki egyesült államokbeli látogatása keretében pénteken New Yorkban, az ENSZ-ben tett látogatást, újságíróknak nyilatkozva támogatásáról biztosította az Irán elleni új szankciók bevezetését.

Mint kifejtette, megérti a lépést. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a vasárnap végrehajtott iráni rakétakísérlet "nincs hatással" a Teheránnal nukleáris programjának korlátozásáról 2015-ben megkötött hathatalmi egyezményre, ennek végrehajtását "továbbra is támogatjuk".

Gabriel leszögezte azt is: az Egyesült Államoknak jelenleg nem áll szándékában megkérdőjelezni az atomalkut.

Michael Flynn nemzetbiztonsági tanácsadó péntek délután közleményt adott ki, amelyben ismét figyelmeztette Iránt, s hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok többé nem tűri el Irán "provokatív" akcióit, amelyekkel az amerikai érdekeket fenyegeti. "A nemzetközi közvélemény túlságosan is türelmes volt Irán helytelen magatartásával" - fogalmaz Flynn a közleményben, s leszögezi, "elmúltak azok az idők, amikor szemet hunytunk Iránnak az Egyesült Államok és a nemzetközi közösséggel szembeni ellenséges akciói fölött".

MTI

Ajánljuk még

Milliárdos ingatlanvagyonnal gyarapodik tovább tatabányai családok nyomorán a „Szeviép-család” – Csinos céghálót találtunk az egykori vezér fia körül

Exkluzív 2022 május 25.
A Pesti TV Az Ügy című riportműsorában mutattuk be a tatabányai szellemtársasházat, amely tizenöt éve áll befejezetlenül. A huszonegy lakásos, a földszinten nagy irodaépületet is magába foglaló ingatlant sajátos konstrukcióban kezdték építeni 2004 után. A telektulajdonos, első számú építtető, a Környe és Vidéke Takarékszövetkezet ingatlanhasznosító cége, a Tak-Ing végelszámolás alatt áll; az építő Pólus Kft. 2007 óta felszámolás alatt; a lakásaikat előre kifizető tatabányai családok, összesen tizenöt károsult család a mai napig nem kapott vissza egy fillért sem. Közben tavaly év végén a félkész épület az egyik szeviépes érdekeltség kezébe került. A Szeviép-üggyel a PestiSrácok.hu az elmúlt években kiemelten foglalkozott; követjük a több száz kisvállalkozó csődjéért felelős, csődbűncselekménnyel vádolt milliárdosok ma is tartó büntetőperét. Megmutattuk, hogy a mai napig milyen luxusban élnek, és egy tényfeltáró cikksorozatban azt is, hogy a Szeviép csődeljárása előtt milyen elképesztő céghálót építettek fel a Szeviép-vezérek, amely cégekben immár egy-egy családtagjuk a tulajdonos. Ebben a tényfeltáró riportban azt mutatjuk meg, hogyan kerül a Szeviép-vezér B. Sándor fia Tatabányára, miként jutottak hozzá a tizenöt család anyagi megnyomorítását jelentő, milliárdos értékű ingatlanvagyonhoz, és azt is, hogy a tatabányai botrányban szereplő cég csak egy az újabb céghálóban. Körülbelül tíz milliárdos vagyont találtunk éppen csak, hogy „muzsikáló” cégekben, és mindez az egyik B.-fiú kezében fut össze.