Pesti Srácok

Milliárdos méreteket ölthet a „Jobbik-Simicska korrupció”

Milliárdos méreteket ölthet a „Jobbik-Simicska korrupció”

Költségvetési csalás gyanúja miatt nyomozást indított a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó Publimont Kft. és Mahir Cityposter Kft. ügyletei miatt – értesült a Magyar Idők. A lap úgy tudja, a közérdekű bejelentés nyomán megkezdett eljárás összefüggésben van a Jobbik plakátkampányával. Közben a NAV megerősítette, hogy egy reklámpiaci gazdálkodó ellen folytat büntetőeljárást közérdekű bejelentés alapján. A pénteken kipattant botrányra végül a Jobbik is kénytelen volt reagálni. Mint azt Jakab Péter, a párt szóvivője közölte a Jobbik áprilisban 2468, májusban 2322, júniusban 2224 felületet bérelt plakátjai számára. A szóvivő kiemelte: a szerződő cégek adóbevallásaira nincs rálátásuk, "de azt minden hozzáértő tudja", hogy a magyar adórendszerben nincs rendszeresítve olyan bevallás, amely egy reklámcég esetében az értékesített plakáthelyek "vagy egy pékség esetében az eladott zsömlék számát tartalmazná".

A hatóság gyanúja szerint az említett két cég megtéveszthette a NAV-ot azzal, hogy lényegesen kevesebb hirdetési felületet vallott be annál, mint amennyit valójában a Jobbik rendelkezésére bocsátottak. Ha ez tényleg így történt, nyilvánvaló, hogy a szolgáltatás értéke, költsége, valamint a Jobbiknak nyújtott kedvezmény is lényegesen nagyobb az eddig közölt adatoknál, és a volt APEH-elnök két cége az adóbevallási vagy adófizetési kötelezettségének csak részben tett eleget, azaz költségvetési csalást követhetett el. A hatályos jogszabályok alapján a szóban forgó bűncselekmény alapesetben két évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, ám minősített esetben a büntetési tétel elérheti a tíz évet. Emlékezetes, a Jobbik április 1-jén indította el országos plakátkampányát. A párt prominensei kezdettől fogva ellentmondásosan nyilatkoztak a kormányellenes akció részleteiről. Ami például a plakátok számát illeti, 2000 és 2500 darab között számos variáció hangzott el vagy jelent meg a sajtóban - emlékeztet rá a Magyar Idők.

Végre kiderülhet az igazság

Vona Gábor, a Jobbik elnöke egyszer 2500-at, egy másik alkalommal 2468-at mondott. Szabó Gábor pártigazgató 2468 plakátról beszélt, akárcsak Mirkóczki Ádám szóvivő, de utóbbi azt is jelezte, hogy májusra kevesebb, csak 2340 körüli plakátot helyeztettek el a Mahir és a Publimont felületein. A Jobbik sajtóosztálya viszont durván lefelé kerekítette ezeket, amikor 2000-es számot adott meg egy közleményben. A rendelkezésre álló adatok szerint azonban a fent említett mennyiségek nem felelnek meg a valóságnak, és a Jobbik plakátjainak száma mindkét hónapban mintegy ezerrel nagyobb lehet. A büntetőeljárás szempontjából ennek azért van különösen nagy jelentősége, mert a párt képviselői többször leszögezték, hogy a piaci szokásoknak megfelelő szerződést kötöttek Simicska cégeivel. Jakab Péter, a Jobbik szóvivője is kiemelte egy nyilatkozatában, hogy nem azért esett a választásuk a Mahirre és a Publimontra, mert valamiféle kedvezményt kínáltak, hanem mert velük tudtak megállapodni.

PestiSracok facebook image

Havonta legalább félmilliárdba kerülhetett a Jobbik kampánya

Ha a Jobbik számaiból indulunk ki, és mondjuk 2300 plakáttal számolunk, akkor havonta megközelítőleg félmil­liárd forintba kerülhetett a párt kampánya – a gyártási költségek, valamint a hirdető­oszlopokon elhelyezett és az úgynevezett citylight, vagyis a buszmegállókban kifüggesztett hirdetmények nélkül. Ezeket a tételeket is figyelembe véve a kormányellenes akció havi költség­igénye már 700-800 millió forintra kúszik fel, hiszen a 2300 óriáspakát legyártatása körülbelül 6,5 millió forint lehet, 250 citylight plakáté negyedmillió, 100 darab, oszlopon elhelyezhető hirdetményé pedig 2 millió. Az utóbbiak esetében a hirdetési felület ára egy hónapra nagyjából 40, illetve 23-24 millió forint lehet. Mint említettük, a kampány a harmadik hónapjába lépett, ami azt jelenti, hogy a pártnak már legalább 2 milliárd forintjába került az akció. Kérdés azonban, hogy ezt miként tudták finanszírozni.

A Jobbik elzárkódik a válazadás lehetősége elől

A Magyar Idők, több más médiumhoz hasonlóan megkereste a párt sajtóosztályát, hogy a közérdekű adatigénylés lehetőségével élve megtudják: mennyibe került és milyen forrásból finanszírozta a Jobbik a kormány lejáratását célzó kampányát. Schön Péter, a párt gazdasági igazgatója szerint azonban a lap által igényelt adatok nem közérdekűek, mindössze annyi derült ki az elmúlt hetekben, hogy az óriásplakátokat részben megtakarításból, részben folyószámlahitelből finanszírozták, konkrét összeget viszont a kampány végéig nem volt hajlandó elárulni. A hírek szerint azonban a Jobbik mindössze 150 millió forint hitelt vett fel, ami töredéke a kampány költségeinek.

Hollik: „összevissza” beszél a Jobbik

Közben Hollik István, a KDNP országgyűlési képviselője pénteki sajtótájékoztatóján, Budapesten kiemelte, újabb korrupciógyanús ügy bukkant fel az ellenzéki oldalon. A „Jobbik-Simicska korrupció" pedig a politikus szerint milliárdos méreteket ölthet.

Úgy vélte, a Jobbik "összevissza beszél" a plakátok számáról és arról, hogy mennyi ideig bérelte a felületeket. Vona Gábor 2500 plakátról beszélt, de akár ezerrel is több lehet ennél - mondta. Hozzátette:

„a pártelnök áprilisban azt nyilatkozta, hogy egy hónapra bérelték a plakáthelyeket, ehhez képest ma még ugyanúgy láthatók a plakátok mindenhol.”

Hollik István hangsúlyozta: már harmadik hónapja nagyjából 3500 plakáthelyet adhatnak a Jobbiknak. A Jobbik szerint a piaci szokásoknak megfelelő szerződést kötöttek, ami azt jelentené, hogy három hónapra ennyi plakáthely értéke mintegy 2,5 milliárd forint - magyarázta. Hozzáfűzte:

A képviselő kiemelte: a Jobbik máig titkolja a szerződés valódi összegét, és hallgatnak arról is, hogy fizetnek-e egyáltalán Simicska Lajosnak vagy kapnak-e kedvezményt. Nemcsak a költségvetési csalás, hanem a tiltott pártfinanszírozás gyanúja is felmerül az ügyben - vélekedett. Hollik István azt mondta: Vona Gábornak végre színt kell vallania, hogy hány plakátot helyeztek ki és mennyi időre, továbbá mekkora volt a szerződés értéke.

- fogalmazott, megjegyezve: szigorítani kell a pártfinanszírozást. Kérdésre a politikus arról is beszélt, hogy a sukorói ügy bizonyítja: "Gyurcsány és a szocialisták követték el minden idők legkorruptabb kormányzását". Ugyancsak kérdésre közölte: az, hogy egy volt szocialista miniszter védi azt a bevándorlót, akit terrorcselekmény bűntettéért elítéltek, nyilvánvalóvá tette, hogy a baloldal bevándorláspárti. Hollik István végül arra is kitért, hogy Magyarországnak több aggálya is van az európai ügyészség felállításával kapcsolatban, és nem véletlen, hogy több nagy régi tagállam sem támogatja ennek létrehozását. Uniós szinten is meg kell tenni mindent a korrupció ellen, de vannak más intézmények, amelyek hasonló tevékenységet végeznek, így jobb lett volna a már létező intézményeket megerősíteni - vélte.

Forrás: Magyar Idők, MTI, Fotó: 888.hu

Ajánljuk még

Vajon minek és hogyan állított ki százegy kutyaútlevelet a határzár idején az állatorvosi praxisát szüneteltető Hadházy Ákos? - Frissítve: reagált Hadházy

Exkluzív 2021 március 23.
2020 januárja óta összesen száznál is több kutyának állított ki útlevelet Hadházy Ákos, a két pártot már elhagyó, jelenleg független országgyűlési képviselő, aki leadott vagyonnyilatkozata szerint hivatalosan szünetelteti állatorvosi praxisát – tudta meg a PestiSrácok.hu. A helyzet több szempontból is kínos: először is, az országgyűlési képviselők jogállásáról szóló törvény szerint parlamenti képviselő kereső tevékenységet nem folytathat, még ha valamilyen szellemi tevékenységet végez is, azért pénzt nem fogadhat el. A kisállat útlevél kiállítása azonban nagyon is pénzbe kerül, az okmányt kiállító állatorvos is kötelezően fizet ezért a kamarának. Ha saját cégen keresztül jutna a tevékenysége ellentételezéséért pénzhez egy honatya, azt is be kell jelentenie az Országgyűlés elnökének. Csakhogy Hadházy Ákos – úgy tudjuk – nem ezt jelentette be, hanem az ellenkezőjét, hogy szüneteltetni a praxisát. Mellesleg ezt saját kézírással is leírta és ellenjegyezte, a vagyonnyilatkozatában. Ha mindez nem lenne elég, még egy kérdés felvetődik: mégis kinek, kiknek és miért állít ki valaki több mint száz kutyaútlevelet a koronavírus-járvány kellős közepén, amikor szinte az egész világ zár alatt van és az emberek sem utaznak. Cikkünk megjelenése után válaszolt kérdéseinkre Hadházy Ákos, aki a tőle szokásos diktatúrázás, orbánozás, fideszezés mellett elárulta: annyira szeret állatokat gyógyítani, hogy ingyen is megteszi, sőt, a jelek szerint az útlevelek kiállításakor szívesen megfizeti a kötelező illetéket is. A képviselő válaszát kérésére változtatás nélkül közöljük.

Vasárnapi autóbusz-szerencsétlenség: voltak már problémák a szervezőkhöz köthető utak körül

Exkluzív 2021 augusztus 17.
Nem először került a sajtóhírekbe és a figyelem középpontjába az az utazásszervező cég, amelynek bérelt autóbusza vasárnap hajnalban 8 ember halálát okozó balesetet szenvedett az M7-es autópályán – tudta meg a PestiSrácok.hu. 2019-ben több sajtóorgánum is beszámolt róla, hogy magyar egyetemisták franciaországi síútja vált tortúrává, miután a magyar utazásszervezők hibás műszaki állapotú, román buszokkal vágtak neki a több ezer kilométeres útnak, végül az utasok egy része saját költségére, önállóan utazott haza. Majd még kártérítést sem kaptak. A "Suli Sí" szervezőcsapat és a hétvégi szerencsétlenségben érintett Rolitúra gyakorlatilag azonos céges hátteret mutat. Az Index és az Origo korábbi cikkei szerint az utakat szervező vállalkozók korábbi utazási irodáit többször megbüntették; volt olyan iroda, amely éveken át engedélyek nélkül hirdetett utakat.

A Mezey-válogatott egyik legnagyobb rejtélye a Nyilasi-ügy lett – Ma sem egyértelmű, hogy miért maradt itthon a csapatkapitány

Exkluzív 2021 június 2.
A Mezey-válogatott történetében három különlegesség, ha úgy tetszik, nagy rejtély, „titok” van. Az egyik az, hogy miként tudott szinte a semmiből kinőni egy világverő gárda? A másik, hogy miért ért véget ez a csodálatos menetelés úgy, ahogyan véget ért? A harmadik pedig az, hogy a csapat szellemi vezére és csapatkapitánya, Nyilasi Tibor vajon miért nem utazott ki a mexikói világbajnokságra? Visszaemlékező sorozatunk mai részében a Nyilasi-ügy hátterét igyekszünk feltárni.