Pesti Srácok

Népszavazás lehet december 24-e munkaszüneti nappá nyilvánításáról

Népszavazás lehet december 24-e munkaszüneti nappá nyilvánításáról

Népszavazás lehet december 24-e munkaszüneti nappá nyilvánításáról, mert a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) keddi ülésén hitelesítette az erre irányuló népszavazási kérdést. A bizottság ugyanakkor elutasította azt a népszavazási kezdeményezést, amely szerint egy alaperőmű helyett lakossági támogatással kellene hazánk energiahatékonyságát növelni.

A 12 tagú testület jelen lévő tíz tagja egyhangúlag döntött a benyújtott kérdőív hitelesítése mellett. A Bíró Zoltán magánszemély által benyújtott kérdés így szól:

Az NVB határozata nem jogerős, azzal szemben 15 napig lehet jogorvoslattal élni a Kúriánál. Ha nem érkezik jogorvoslat, akkor indulhat a csaknem négy hónapig tartó aláírásgyűjtés.

PestiSracok facebook image

A testület döntött két másik kérdés elutasításáról is. Az egyik azt célozta, hogy az állam 2019. január 1-jétől legalább évi 300 milliárd forinttal támogassa a lakosság és az ipar energiamegtakarítást célzó beruházásait. A másik kérdés kezdeményezésben ahhoz gyűjtenének támogatást a szervezők, hogy "a magyar állam egy új alaperőmű felépítése helyett az összes hazai háztartás számára elérhető, az energiahatékonyság növelését szolgáló vissza nem térítendő támogatással biztosítsa az ország energiafüggetlenségét".

A testület az előbbi kezdeményezést azért utasította el, mert az a költségvetést érintené, míg a másikat azért, mert az NVB szerint a kérdés nem egyértelmű és nemzetközi szerződésbe is ütközik, így a törvény szerint tiltott tárgykört érint.

Forrás: MTI; fotó: blikk.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!