Pesti Srácok

Kárpátalján betiltják a magyar nyelvű oktatást

Kárpátalján betiltják a magyar nyelvű oktatást

Míg a Felvidéken a kisiskolák megmentésért folyik a harc az óvatos asszimilációs daráló ellenében, addig Ukrajnában újfent nem finomkodnak a módszerekkel – írja a Felvidék.ma.

A portál arról ír, új oktatási törvényt fogadott el az ukrán parlament, mely teljesen felszámolhatja a kárpátaljai közép- és felsőfokú magyar oktatást. A nemrég elfogadott jogszabály szerint Ukrajnában az oktatás nyelve kizárólag az ukrán. Emiatt, csak az óvodában és az alapfokú, illetve elsőtől a negyedik osztályig marad meg a magyar nyelvű oktatás. Az állami intézményeknek minősülő általános iskolákban, a középiskolákban és a felsőoktatásban csak ukrán oktatás folyhat. A Felvidék.ma úgy tudja, az új koncepciót az oktatásügyi és tudományos minisztérium terjesztette be úgy, hogy a dokumentumhoz a honatyák több mint 800 módosító indítványt nyújtottak be. Ezekről a kijevi parlamentnek egyenként kellett szavaznia.

Az oktatás nyelvét a törvény 7. cikkelye szabályozza, eszerint a nemzeti kisebbségekhez tartozók számára csak az óvodai és az alsó tagozatos oktatás garantált az adott kisebbség nyelvén, s a nemzetiségi oktatást fokozatosan át kívánják vezetni ukrán nyelvre.

Varga Tibor, a Via Nova elnökhelyettese úgy nyilatkozott,

PestiSracok facebook image

A portál felidézi, Szijjártó Péter külügyminiszter júliusban, a még csak tervezeti fázisban levő jogszabály kapcsán Londonban az ukrajnai reformokról rendezett konferencián így fogalmazott,

Forrás: felvidek.ma; fotó: felvidek.ma

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!