Pesti Srácok

Marosvásárhelyi iskolaügy: Orbán egy telefonnal helyretette a románokat

Marosvásárhelyi iskolaügy: Orbán egy telefonnal helyretette a románokat

A 888.hu arról ír, Liviu Dragnea, a kormányzó szociáldemokrata párt elnöke Facebookon tette közzé, hogy telefonon beszélt Orbán Viktor magyar kormányfővel. A két politikus megállapodott, hogy a marosvásárhelyi katolikus gimnázium a jövőben zavartalanul működhet, valamint arról, hogy hazánk támogatja Románia OECD-tagságát.

A portál felidézi, először 2016. novemberében indított eljárást a Román Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) az iskola ellen, azzal az indokkal, hogy jogellenesen hozták létre. A Maros megyei tanfelügyelőség szeptember elején felfüggesztette a magyar tannyelvű katolikus iskola működését. A konfliktus diplomáciai csörtévé fajult. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Románia OECD-tagságának támogatását is visszavonta volna, amennyiben nem oldódik a helyzet. A portál hozzáteszi, mivel időközben gimnáziumi épület visszaszolgáltatásának felülvizsgálatát is kezdeményezte Marius Pascan, a Népi Mozgalom Párt Maros megyei képviselője, gyakorlatilag az épületet is elvették volna az iskolától.

Orbán Viktor szombat délután telefonon beszélt Liviu Dragneaval, aki arról számolt be FaceBook-oldalán, hogy két ügyben is megállapodás született, a román kormány megoldja a gimnázium problémáját, valamint a magyar kormány támogatja Románia csatlakozását a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez. Dragnea meglehetősen optimistán ki is jelentette, hogy országa még az idén csatlakozhat a globális kereskedelmi szervezethez. A román politikus szerint a gimnázium körül kialakult helyzet egy bírósági ítélet következtében történt, nem a katolikus egyház vagy magyar kisebbség elleni támadás jele. Azt is mondta, a román hatóságok kötelessége gyors megoldást találni.

Forrás: 888.hu;

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!