Pesti Srácok

Félelemben élnek a jeruzsálemi keresztények

Félelemben élnek a jeruzsálemi keresztények

Szokatlan lépésként tegnap a Jeruzsálemben található, a kereszténység legszentebb helyének tartott Szent Sír-bazilika fölött fennhatóságot gyakorló keresztény egyházi vezetők bezárták a Golgota feltételezett helyszínére épült templom kapuit, hogy így tiltakozzanak az új adó és az izraeli törvénykezés ellen, amely lehetővé teszi, hogy elkobozzanak bizonyos egyházi földeket – írja a Magyar Idők.

Az évente több millió turistát vonzó szent helyet irányító hat keresztény felekezet – vagyis a római katolikusok, az örmény ortodoxok, a görögkeletiek, a szír keresztények, a koptok és az etióp keresztények – ugyanis úgy érzik, hogy Izrael állam szisztematikus és mindeddig példátlan mértékű támadást indított a keresztények ellen a Szentföldön.

Az első három, a területek felett valódi hatalommal és befolyással bíró felekezet vezetői a minap panaszt is tettek a jeruzsálemi városi önkormányzat azon terve ellen, amelynek célja, hogy módosítsa a vallási adómentességet, szerintük ugyanis ez egy egyértelmű kísérlet a keresztények jeruzsálemi jelenlétének gyengítésére. A tegnap közzétett nyilatkozatukban a felekezet vezetői azt állítják továbbá, hogy a javaslat elfogadása, amely egyre előrehaladottabb állapotban van a miniszteri bizottságok előtt, konkrétan lehetővé tenné az egyházi földek kisajátítását. – Ez az ahhoz hasonló törvényekre emlékeztet minket, amelyeket Európa sötét időiben alkalmaztak a zsidók ellen – áll a közleményükben.

Mivel a szent hely naponta zarándokok ezreit vonzza a világ minden tájáról, 1900 óta nem volt példa arra, hogy politikai okokból bezárták volna: akkor a bazilika óriási faajtóinak zárva maradása az ellen volt hivatott tiltakozni, hogy zsidó telepeseket költöztettek a szent helyhez közel lévő keresztény menedékházba.

PestiSracok facebook image

Forrás: Magyar Idők; Vezető kép: Origo.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!