Pesti Srácok

Migránsnak hazudta magát, elítélték az Index újságíróját

Migránsnak hazudta magát, elítélték az Index újságíróját
A kép illusztráció. Fotó: Mohai Balázs/MTI

A Győri Törvényszék bűnösnek mondta ki és megrovásban részesítette az Index újságíróját, amiért 2015 augusztusában, a menekültválság csúcsán riportkészítés keretében kirgiz állampolgárnak adta ki magát, hogy megtévessze a határrendészeket. Nyilas Gergely ellen hatóság félrevezetése miatt indult eljárás. Az ítélet jogerős.

Nyilas Győrben írta alá azt a dokumentumot, ami alapján nyilvántartásba vették, mint kirgiz menekültet. Ez után jutott be a röszkei átmeneti táborba, a Készenléti Rendőrség Rendészeti Igazgatóságának győri udvarára is - ahonnan végig tudósított.

Az Index újságírója ellen rögtön azután, hogy leleplezte magát, eljárás indult, ami alól a sajtótörvényre, sajtószabadságra hivatkozva akart kibújni. Azt állította, hogy a hatóságok megtévesztése nélkül egy bizonyos közérdekű információ nem lett volna megszerezhető.

Nyilas panaszt emelt a Győri Nyomozó Ügyészség a nyomozást megszüntető, őt megrovásban részesítő határozata ellen, ügye a bíróságon folytatódott.

2016 novemberében első fokon a Győri Járásbíróság megrovásban részesítette. Másodfokon a Győri Törvényszék helybenhagyta az elsőfokú ítéletet, továbbá a perköltség megfizetésére vonatkozó határozatot.

PestiSracok facebook image

Az Index azt írja, kollégájuk és ügyvédje a Kúriához fordulnak felülvizsgálatért, és szükség esetén az Alkotmánybíróságon, valamint az strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán keresnek jogorvoslatot.

Vezető kép: MTI/Mohai Balázs

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!