Pesti Srácok

Gál Kinga: az EP menekültügyi eljárásra vonatkozó rendelettervezete veszélyezteti a déli határzár működését

Gál Kinga: az EP menekültügyi eljárásra vonatkozó rendelettervezete veszélyezteti a déli határzár működését

Az Európai Parlament (EP) belügyi, állampolgári jogi és igazságügyi bizottságának (LIBE) szerdán bemutatott jogszabálytervezete egységesítené és kötelezővé tenné a menekültügyi eljárás lefolytatását az unió valamennyi tagállamában, amivel lehetetlenné tenné a menekültügyi eljárás tranzitzónákban történő lefolytatását, ezáltal jogilag veszélyeztetné a déli határzár működését - jelentette ki Gál Kinga fideszes EP-képviselő az MTI-hez eljuttatott közleményében szerdán.

A képviselő aláhúzta, hogy a tervezet szövege a menedékkérők vagy akár az illegális migránsok érdekeinek képviseletében fogalmazódott meg, ugyanis bonyolult eljárási és jogorvoslati lehetőségeket javasol, kivitelezhetetlenné tenné a gyors kormeghatározást és a menedékjoggal visszaélők gyors kiszűrését, alapvetően rontja az egész menekültügyi eljárás hatékonyságát. Gál Kinga abszurdnak nevezte, hogy a szöveg szerint ezentúl nem lehet biztonságos unión kívüli országnak tekinteni azokat az államokat, ahol a migráns nem részesül megfelelő ellátásban. Nem lehet majd automatikusan elutasítani a menekültkérelmeket pusztán arra hivatkozva, hogy biztonságos országon - például Szerbián - keresztül érkeztek, ahol életük már nincs veszélyben. Mint mondta, a javaslat törölné Törökországot a biztonságos származási országok közül, ezzel ellehetetlenítve az EU-Törökország megállapodást, amely segített megállítani a Balkánra nehezedő migrációs nyomást. Nem utolsósorban pedig a civil szervezetek véleményének figyelembevételére kötelezné a tagállamokat a biztonságos unión kívüli országok kijelölésénél.

- fogalmazott Gál Kinga.

PestiSracok facebook image

MTI; Vezető kép: Mandiner.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!