Pesti Srácok

Thomas Piketty szerint a baloldal nem csinál mást, csak a rasszistákat szidja, utat nem mutat az embereknek

Thomas Piketty szerint a baloldal nem csinál mást, csak a rasszistákat szidja, utat nem mutat az embereknek

A baloldaliság azt jelenti, hogy valaki a globalizációt és a kisebbségeket támogatja, a jobboldaliság pedig azt, hogy az ember a nemzetállamok megerősítésének pártján áll, és ellenzi a népek keveredését. Erről Thomas Piketty beszélt a 168 órának adott interjújában. A francia professzor egyik legújabb tanulmányának címe, “Baloldali brahmanok, vagy jobboldali kalmárok”, melyben azt fogalmazza meg, hogy a nyolcvanas évekről kezdve a vagyonnal nem rendelkező értelmiségiek kisajátították a baloldalt, és velük szemben sorakozik fel a vagyonos jobboldaliak és támogatóik osztálya.

- nyilatkozta Thomas Piketty a 168 órának. A francia professzor szerint az egykulcsos adó a kormányoknak azért tetszett meg, mert így akarnak előnyt szeretni a befektetésekért folytatott versenyben és így próbálnak imponálni a legjobban fizetett társadalmi csoportoknak. Úgy véli ugyanakkor, egyre nagyobb választói rétegek látják: a többség ellen való a gazdaságpolitika, amelyet a politikai elit erőltet.

Elmaradnak a jövőbe vetett befektetések?

PestiSracok facebook image

Piketty szerint ennek a gazdaságpolitikának a hosszú távú hatása az lehet, hogy elmaradnak a jövőbe való befektetések, semmit sem tesznek a növekvő társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésért. A szakértő úgy véli, hogy vannak politikai következmények is, például, amikor az emberrel elhitetik, hogy a javak újraelosztása nem lehetséges, képtelenség csökkenteni a gazdagok és a szegények közötti szakadékot, de szerinte olyan ellentétek is kiéleződhetnek, mint az identitás, vagy a migráció ügye. Piketty szerint a populista politikusok a szavazók millióival hitetik el jelenleg, hogy a politika legfontosabb terepe, hogy ellenőrizze, ki jöhet be a környező világból, és ki nem. Úgy véli, ez nem csak egy magyar ügy, bár emblematikus az a politikai átalakulás, ami Magyarországon van. Örömét fejezte ki, hogy magyarokkal beszélgethet és tanulhat tőlük, mivel szerinte hazánk része annak a nemzetközi folyamatnak, amely megfigyelhető az USA-ban és az Egyesült Királyságban.

Orbánon múlik

Orbán Viktorral kapcsolatban elmondta, jól ismeri az olyan politikusokat, akik bármilyen gondolatot felkapnak, ha azt úgy tudják forgatni, hogy az ő álláspontjukat erősítse. Szerinte az ilyen politikusok szeretnek másokat hibáztatni olyan dolgokért, ami valójában rajtuk múlik. Ugyanakkor örömét fejezete ki azzal kapcsolatban, ha a magyar miniszterelnök támogatja az álláspontját az európai integráció erősítésével az uniós képviselteti rendszer szorosabbra fűzésével, illetve a közös társasági adó- és jövedelemadó bevezetésével kapcsolatban. Úgy véli, jó dolog, hogy a nyugat-európai cégek beruháznak Magyarországon, de felteszi a kérdést, hogy vajon készen áll-e a globális elit arra, hogy megvitassuk, mekkora a profitrátája a nemzetközi monopóliumoknak, és mennyi jut a munkaerő költségeire.

Nem elég dühöngeni, utat is kell mutatni

Ez Németországban is jogos kérdés. Szerinte azt látjuk mindenhol, hogy a bérből és fizetésből élők jövedelme stagnál, miközben a profitok növekednek. Úgy véli, a baloldali pártoknak alapvető feladata lenne rámutatni az elosztási viszonyok igazságtalanságaira.

- emelte ki. Hozzátette: nem elég a demokráciát védelmezni, hanem meg kell mutatni hogyan juthat több a kiszolgáltatottaknak. Úgy véli az alsó középosztály lecsúszásának komoly következményei lehetnek. Hangsúlyozta, nem törvényszerű, hogy mindig a magas jövedelmű rétegeknek kedvező centrista politika legyen sikeres. Piketty szerint nem kizárt, hogy az Orbán-kormány előtti kabinetek rontottak el valamit, annyira, hogy az ellenzékiekre máig sincs kedve szavazni az embereknek. Szerinte a baloldal válsága egy szélesebb probléma része. Szerinte el fog jönni a pillanat, amikor a baloldaliak felteszi maguknak a kérdést, hogy jól végzik-e a dolgukat. A szakértő azt javasolja, hogy létre kellene hozni egy közös európai törvényhozást, amelynek képviselőit a nemzeti parlamentek delegálják. Hozzátette, újra kell gondolnunk az európai integrációt, és ezt felhatalmazásuk alapján csak a nemzeti parlamentek képviselői tehetik meg.

Forrás: 168 Óra; Vezető kép: Quartz

Ajánljuk még

A patriotizmus maga a lázadás - Lajkó Fanni és Szűcs Gábor a Polbeatben

‎Polbeat 2024 december 16.
A mai világ arról szól, hogy egyáltalán ne legyenek nemzetek, ebben pedig a patriotizmus eszméje maga a lázadás. Nemigen maradt olyan uniós tagállam, ahol annyira hazaszeretők az emberek, mint mi, magyarok. Szerencsések vagyunk, hiszen Nyugat-Európában már kevert a társadalom, s lényegében nincs az embereknek nemzettudata - mondta a Polbeat című műsorunkban Lajkó Fanni, jogász az Alapjogokért Központ elemzője, aki másik vendégünkhöz, Szűcs Gábor jogász-elemzőhöz hasonlóan a Nemzeti Ellenállás Mozgalom alapító tagja. Szűcs Gábor ugyanerről így fogalmazott: nem elég önmagában, ha politikusok állnak ki egy ügy mellett, "nekünk is meg kell mutatni, hogy mi a fontos, mert a mi életünkről van szó". Huth Gergely kérdéseire elhangzott az is: Magyar Péter csak epizódszereplő lehet, előbb-utóbb el fog bukni és ezt ő is érzi.

Éles lőszerek és beütött, csuklyás alakok a tévészékház ostrománál – Császár Attila volt a Polbeat vendége

‎Polbeat 2023 március 11.
Hiába híresztelték az ellenkezőjét, azaz, hogy a 2006. szeptember 18-i tévéostrom idején a Hír TV és a mögötte állók szándékosan irányították a tömegeket, valójában mi oda mentünk, ahol a drámai események zajlottak, még a közvetlen feletteseinkkel sem volt idő egyeztetni róla. Gyűjtöttük az információkat az utca történéseiről, megvolt a technikánk, hogy ország-világ élőben követhesse azokat, tehát (sajnos egyedüliként a magyar médiában) a munkánkat végeztük – mondta a Polbeatben a Nézőpont Intézet Jótollú Magyar Újságíró-díjával frissen kitüntetett Császár Attila, aki az MTVA-nál, a Hír TV-nél és az Echo TV-nél végzett bő három évtizedes riporteri, szerkesztő-műsorvezetői munkájával érdemelte ki a kuratórium elismerését. Huth Gergely a műsorban lejátszotta azt az először a PestiSrácok.hu-n bemutatott, drámai belső rádiófelvételt, amelyen a lángoló tévészékházban minden bizonnyal szándékosan magukra hagyott rendőrök kiabálnak kétségbeesetten. Császár Attila válaszul kifejtette sok év oknyomozó riporteri munkája révén megalkotott teóriáját Gyurcsányék akkori, ördögi tervéről. Stefka István pedig a közös médiaháborús élményeket elevenítette fel "Csaszival", hiszen mindketten megtapasztalták, hogy milyen a sajtószabadság "balliberális" módra, amikor 1994-ben a visszatérő MSZP–SZDSZ-hatalom úgy rúgatta ki őket azonnali hatállyal a Magyar Televízióból, hogy még a hivatalos vezetőváltást sem várták ki.

Itt a nagy antifa-széljobb vita a Polbeatben: "Nefelejcs" Gergő vs. Lipták Tamás, csütörtök 18 óra, R56!

‎Polbeat 2025 május 29.
Szélsőbal nincs, de igény az volna rá - írta Varga "Nefelejcs" Gergő hét éve a Tett blogon. Nem kellett sokat várnia, hogy a folyamatosan tüzelt antifa csoportok végül radikalizálódjanak, elég csak az Ilaria Salis-féle, 2023-as budapesti terrortámadásra gondolni. Varga "Nefelejcs" Gergő, aki a marxista portál, azaz a Mérce munkatársaként, a Vörös Szittya vlog arcaként és mindenek előtt antifa szervezőként ismert, elfogadta a PestiSrácok felkérését, hogy a másik nagy közéleti szubkultúra, a nemzeti radikálisok emblematikus képviselőjével, Lipták Tamással, a Jobbszélső Telegram csatorna szerkesztőjével, a Magyar Jelen szerzőjével megmérkőzzön a Polbeat nyilvános felvételén, május 29-én, csütörtökön, 18 órától, az R56 Sörözőben. Mérkőzésvezető: Huth Gergely és Kertész Dávid.