Pesti Srácok

Helsinkiék most Lengyelországot ajánlották fel Junckernek

Helsinkiék most Lengyelországot ajánlották fel Junckernek

Felhívással fordult az Európai Bizottsághoz (EB) százhúsz lengyelországi civil szervezet, tiltakozva a lengyel legfelsőbb bíróságról szóló törvény ellen. A rettenthetetlen jogvédők most attól rettegnek, hogy véget ér a jogállamiság, mert az új jogszabályok miatt az idős bíráknak nyugdíja kell vonulniuk, és félelmükben Jean-Claude Junckertől kértek segítséget.

A legfelsőbb bíróság jelenlegi bíráinak negyven százaléka egy hónap múlva nyugdíjba vonul, mert számukra a nyugdíjkorhatárt hatvanöt évre csökkentik. A hétfőn nyilvánosságra hozott felhívás kezdeményezői szerint az utolsó esélyük arra, hogy elhárítsák a törvény negatív következményeit, ha panaszuk az Európai Unió Bírósága elé kerül. A Jean-Claude Juncker EB-elnöknek címzett felhívásban a szerzők arra figyelmeztetnek, hogy a legfelsőbb bíróságról szóló törvény az utolsó lépés abban a folyamatban, amellyel a kormánypárt átveszi a hatalmat a bíróságok felett. Számos bíró nyugdíjazása után a nemzeti-konzervatív Jog és Igazságosság Párt a neki tetsző új bírákkal tölti majd fel a testületet - írták.

A felhívás aláírói között van mások mellett a Helsinki Alapítvány az Emberi Jogokért és Agnieszka Holland rendező. Az Európai Bizottság a jogállamiság rendszerszintű megsértésének kockázata miatt tavaly decemberben indított eddig példátlan eljárást Varsóval szemben az uniós alapszerződés 7. cikke alapján. Olyan jelenleg is zajló többlépcsős eljárásról van szó, amely az uniós alapértékek súlyos és módszeres megsértése esetén végső esetben akár az érintett állam szavazati jogának a felfüggesztésével is járhat, ehhez azonban az összes többi tagország egyhangú támogatására lenne szükség. Az utóbbi években elsősorban amiatt érte sok bírálat a lengyel kormányt, hogy sokak szerint csorbítani próbálja az igazságszolgáltatás függetlenségét.

Forrás: MTI. Fotó: PS

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Egy politikus fiaként nekem kétszer annyit kell teljesítenem, mint az átlagnak – Portrébeszélgetés Hoppál Hunorral (VIDEÓ!)

‎PS Riport 2023 február 25.
Beleszületett a politikába, hiszen édesapja a Fidesz országgyűlési képviselője, kultúráért felelős kormánybiztos, ennek ellenére őt a média most sokkal jobban izgatja, mint egy esetleges politikai karrier. Bár sokan azt gondolhatják, hogy éppen a családi háttér miatt számára az akadályok könnyebben átugorhatóak, éppen ellenkezőleg: mindig többet kellett teljesítenie másoknál. Ahogyan a politika iránti érdeklődését, úgy a zene iránti szeretetét is a családból hozza, ha teheti, zongora mellett kapcsol ki. Pécsett született, de tanulmányait már Budapesten végzi, és most úgy látja, hogy a jövőre vonatkozó elképzeléseit itt tudja majd megvalósítani a későbbiekben. A PS Portrék e heti műsorában Hoppál Hunorral, a Grund című műsorunk műsorvezetőjével beszélgettünk.