Pesti Srácok

Még a végén az EU-n kívül fognak menedékkérelmi központokat létesíteni

Még a végén az EU-n kívül fognak menedékkérelmi központokat létesíteni

Megegyezés születhet az uniós vezetők jövő heti csúcstalálkozóján arról, hogy központokat hozzanak létre Európán kívül a menedékkérők beadványainak elbírálására - közölték kedden brüsszeli diplomáciai források. Egyesek szerint a tervezet miatt éles bírálatok középpontjába kerülhet az EU, amiért más országokba "szervezi ki a problémáit".

A Politico hírportál ismertette az uniós állam- illetve kormányfők elé terjesztendő zárónyilatkozat kiszivárgott vázlatát, amelynek értelmében olyan platformokat állítanának fel az EU határain kívül, ahol a hatóságok szakemberei az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságával együttműködve gyorsan különválaszthatnák a nemzetközi védelemre szoruló menekülteket az Európába tartó gazdasági bevándorlóktól, utóbbiakat pedig visszaküldhetnék hazájukba.

A cikk szerint a javaslat célja a migrációt és menedékjogot övező "akut politikai válság" megtörése, ezáltal áthidalhatók lennének a határellenőrzés szigorítását pártoló keményvonalas és a humanitárius szempontokat előtérbe helyező vezetők közötti nézetkülönbségek. Ráadásul feltehetőleg kevesebben vágnának neki az életveszélyes földközi-tengeri átkelésnek. Egyesek szerint a tervezet miatt éles bírálatok középpontjába kerülhet az EU, amiért más országokba "szervezi ki a problémáit". Az elemzők a lehetséges partnerek között elsősorban Tunéziát és Albániát említették. A Politico megjegyezte, hogy Orbán Viktor miniszterelnök 2016-ban már javaslatot tett hasonló létesítmények létrehozására. A zárónyilatkozat tervezetében a határellenőrzés finanszírozásának növelését is sürgették a 2021 és 2027 közötti uniós költségvetési ciklusban, valamint a líbiai parti őrség további támogatását.

A szövegtervezetben emellett arra is kitérnek,

PestiSracok facebook image

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke megküldte a vázlatot a tagállamoknak, és tárgyalni fog több vezetővel a jövő csütörtökön kezdődő EU-csúcs előtt, például az osztrák és a német kancellárral, illetve az olasz, a spanyol, a svéd és a magyar kormányfővel. Egy névtelenséget kérő uniós tisztségviselő szerint a tervezet "gyökeres változást hozhat", mások szerint ugyanakkor ez az értékelés túlzottan derűlátó.

Forrás: MTI; fotó: northafricapost.com

Ajánljuk még