Pesti Srácok

Gerő András: Nem ért fel a nyugati döntéshozók agyáig, hogy Kelet-Európát kellő tisztelettel kell kezelni

Gerő András: Nem ért fel a nyugati döntéshozók agyáig, hogy Kelet-Európát kellő tisztelettel kell kezelni

A két világháború közül mindkettő ebben a térségben tört ki, érdekes módon ez mintha nem jutott volna el a nyugati döntéshozók agyáig a tekintetben, hogy Közép-Európát kellő tisztelettel kezeljék - mondta a Heteknek adott interjújában Gerő András történész, a Habsburg Történeti Intézet igazgatója. Gerő szerint az Oroszország, Németország és Törökország közötti diplomáciai manőverezésben nincs semmi kivetnivaló, mivel az ország nyugati elkötelezettsége semmit nem változott. A történész úgy vélte, Orbán Viktor miniszterelnök és a visegrádi országok vezetőinek célja, hogy Közép-Európa az Európai Unió egyenrangú része lehessen.

Az interjúból kiderült, éppen 100 éve ért véget a Habsburg-birodalom története, amely korábban 400 éven keresztül összefonódott Magyarország történetével. Ezzel kapcsolatban a történész úgy fogalmazott,

Gerő András úgy látta, jelenleg a V4-ek politikai aktivitása arra irányul, hogy ezzel szembemenve országaik hosszú idő után egyenrangúak legyenek Nyugat-Európával. Úgy vélte, a közép-európai országok számára ma nem Oroszország jelenti a fő problémát, Oroszország ugyanis nincs abban a helyzetben, hogy meghatározó módon befolyásolja politikájukat. A közép-európai országok Gerő szerint klasszikus emancipatorikus játékot játszanak, igyekeznek felértékelni magukat. A történész szerint a gazdasági és kulturális hegemónia miatt ezt leginkább a politika terén próbálják megvalósítani a kelet-európai országok. Gerő úgy vélte, mindeddig Közép-Európa a nyugati gondolkodásban messze nem számított tényezőnek, miközben a két világháború közül mindkettő ebben a térségben tört ki. Úgy fogalmazott,

PestiSracok facebook image

Gerő András kiemelte, Magyarország két szavazáson is egyértelműen elköteleződött a Nyugat mellett. Ez az alaphelyzet. Mint hozzátette,

Hozzátette,

Forrás: Hetek/atv.hu; Fotó: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!