Pesti Srácok

Görögországban lebontják az illegális házakat a tűzvész után

Görögországban lebontják az illegális házakat a tűzvész után

Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök csaknem háromezer-kétszáz, illegálisan felépített ház lerombolását jelentette be kedden. A görög kormány szerint az illegális házépítés gyakorlata a felelős a július 23-án kitört erdőtüzek halálos áldozatainak magas száma miatt. Szakértők szerint egyrészt a szélerősség, másrészt az illegális házépítés gyakorlata az oka annak, hogy legkevesebb 92 halálos áldozatot követelt az erdőtűz.

Ciprasz bejelentése a kormány ülését követően hangzott el. A miniszterelnök utalt arra, hogy az illegális házak lerombolására az attikai, továbbá más régiókban kerül sor.

A bontások várható dátumát egyelőre nem hozták nyilvánosságra, de Ciprasz hangsúlyozta, hogy kormánya azonnali hatállyal igyekszik kijavítani a múltbeli tévedéseket.

"Semmiről és senkiről nem felejtkezünk meg" - nyilatkozta az AMNA görög hírügynökségnek Ciprasz Lavrio városában.

PestiSracok facebook image

Bejelentett továbbá egy átfogó vizsgálatot, amelynek a célja a tragikus tűzvészek okainak felderítése. A folyamatban lévő bírósági vizsgálat foglalkozik továbbá azokkal a tanúvallomásokkal is, amelyek a tűzoltóság, a helyi rendőrség és a helyi hatóságok együttműködésének a hiányosságairól szólnak. Ezzel kapcsolatban a szakértők és a túlélők azt állítják, hogy a kitelepítést nem rendelték el.

Az ellenzék szintén a rossz válságkezelést veti a kormány szemére.

A kormány a magántulajdonok területén törvénytelenül felhúzott kerítések ügyét is megvizsgálja majd, amelyek miatt a tűz elől menekülők nem értek el a tengerhez elég gyorsan. "Nem tűrhetjük tovább az ellenőrizetlen építkezéseket, amik emberi életeket sodornak veszélybe" - nyilatkozta Ciprasz. Hozzátette, hogy a természet és az emberek védelme nem pusztán a halottak emlékének való tiszteletadás, de kötelesség az eljövendő generációkkal szemben is.

Forrás: MTI; Vezető kép: AP/Thanászisz Sztavrakisz

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.