Pesti Srácok

Potápi Árpád szerint a legfontosabb, hogy a magyar szülők magyar iskolába és óvodába írassák a gyermekeiket

Potápi Árpád szerint a legfontosabb, hogy a magyar szülők magyar iskolába és óvodába írassák a gyermekeiket

Az a legfontosabb, hogy a magyar szülők magyar iskolába és óvodába írassák gyermekeiket - mondta az MTI-nek telefonon Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken Eszéken, miután ünnepélyesen átadta a magyar nyelvű oktatásban részt vevő horvátországi tanulók beiskolázási csomagjait.

Horvátországban 47 gyerek részesült 24 ezer 600 forintnyi egyszeri pénzügyi támogatásban, s kapott korosztálytól függő beiskolázási csomagot, amelyben kiegészítő taneszközök voltak - mondta el az államtitkár. A Horvátországi Magyar Pedagógusok Fórumával (HMPF) közösen az elsős kisdiákoknak, az ötödik osztályosoknak és az elsős középiskolásoknak osztottak ki 12-13 ezer forint értékű csomagot.

Potápi Árpád János kiemelte: Horvátországban nagyon rossz a demográfiai helyzet, ez a magyarok lakta településekre is vonatkozik, s a magyar családok megerősítésével szeretnék ezt megfordítani. A horvát törvények nem határozzák meg a kisebbségi iskolák minimális tanulói létszámát, így egy diákkal is indulhat magyar osztály. Hivatalos adatok szerint a születéscsökkenés és a nagymértékű elvándorlás miatt Horvátország-szerte 6 iskolát zártak be azért, mert nem volt benne tanuló, valamint 117 oktatási intézménybe egyetlen gyereket sem írattak be a 2018/2019-es tanévben. Eszék-Baranya megye, ahol a tömbmagyarság él, népességcsökkenés szempontjából egyike a legveszélyeztetettebb megyéknek Horvátországban.

Forrás: MTI; Fotó: MTI

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!