Pesti Srácok

Tanszercsomagot kaptak a délvidéki szórványban élő magyar elsősök

Tanszercsomagot kaptak a délvidéki szórványban élő magyar elsősök

A magyar nyelvű oktatás megmaradásának és fejlesztésének fontosságát hangsúlyozta Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár pénteken, a vajdasági magyar elsős kisdiákok tanévkezdő délvidéki központi ünnepségén Bácskossuthfalván és Csantavéren.

Az államtitkár az MTI-nek telefonon elmondta, hogy az ünnepség keretében átadták a nemzetpolitikai államtitkárság támogatásával biztosított iskolakezdési csomagokat az első osztályba induló vajdasági magyar kisiskolásoknak, valamint 12-13 ezer forint értékben egyszeri pénzbeli támogatást is nyújtottak számukra. Kiemelte, hogy a magyar kormány és a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács (MNT) támogatásával nyolcadik éve osztanak tanszercsomagot az elsős diákoknak. A tanulók kiegészítő taneszközöket, például rajzfelszerelést kapnak. Bácskossuthfalván 35, Csantavéren 43 elsős diák kezdhette meg a tanévet. Potápi Árpád János örömének adott hangot, hogy tavalyhoz képes nem csökkent a magyar ajkú elsősök száma. A magyar gyermekek mellett számos vegyes házasságból (magyar-szerb) származó gyermeket is ezekbe az iskolákba írattak be a szülők, mert szebb az iskola vagy mert jobban fel van szerelve - mondta az államtitkár. Hozzátette, hogy a támogatási rendszernek az is a célja, hogy a magyar nyelvű oktatási rendszer sokkal különb és jobb minőségű legyen, mint a többségi nemzeté, és ezzel vonzóbbak is legyenek a gyerekek és szülők számára. A szerbiai törvények értelmében ahhoz, hogy önálló osztály indulhasson magyar nyelven, legalább öt diáknak kell jelentkeznie az adott intézménybe, ha ennél kevesebben vannak, akkor az MNT ajánlása alapján magyar-szerb vegyes osztályok indulhatnak, amelyekben a magyar diákok az anyanyelvükön tanulhatnak. Az államtitkár a tanévnyitó ünnepségek után Gunarasra is ellátogatott egy óvodába, ahol egy játszóteret adtak át, amelyet szintén a magyar kormány és az MNT támogatásával építettek a Vackor óvodai program keretén belül.

Forrás: MTI; Fotó: MTI

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!