Pesti Srácok

Ahol óvodákat fejlesztenek, ott a jövőt építik

Ahol óvodákat fejlesztenek, ott a jövőt építik

Aki magyar óvodába íratja be a gyerekeit, nagy valószínűséggel magyar iskolát is választ majd nekik, és az oda járó fiatalok igazi magyar emberekké válhatnak - mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a Magyar Időknek. Potápi Árpád János a napilap csütörtöki számában megjelent interjúban úgy számolt, hogy a következő években akár 12 ezerrel, 60 ezerre is növekedhet a határon túli magyar óvodákba járó gyerekek száma.

A 38,5 milliárd forintos Kárpát-medencei óvodafejlesztési program első két ütemében százötven új óvoda épül és négyszázat újítanak fel. A Felvidéken eddig 39, Erdélyben három, Kárpátalján pedig 37 óvodát adtak át - ismertette az adatokat az államtitkár. Az első két ütem fejlesztéseinek 2019 végéig be kell fejeződniük, a harmadiknak az előkészületein pedig már dolgoznak Grezsa István kormánybiztos vezetésével; utóbbiban főként az elmaradásokat pótolják majd - tette hozzá.

Kulcsfontosságú az intézményfejlesztés, mert ott, ahol van szlovák vagy román óvoda, a magyar semmiképp nem lehet elavult, lepusztult, különben a magyar szülők máshová viszik gyermekeiket. Ellenkező esetben viszont abban is joggal reménykedhetünk, hogy még a többségi nemzet tagjai közül is lesznek olyanok, akik a magyar óvodát választják - jelezte Potápi Árpád János. Hozzáfűzte: be kell mutatni azt is, miért jó anyanyelven tanulni a gyerekeknek, és meggyőzni a határon túli területeken élőket: nem igaz, hogy aki magyar óvodába, iskolába jár, az később nem tud érvényesülni.

Rengeteg támogatást nyújt Magyarország a külhoni magyar iskolák fejlesztésére is szerte a Kárpát-medencében. Az elmúlt években mintegy ötezer külhoni magyar intézmény működése és programjai váltak fenntarthatóvá a nemzetpolitikai államtitkárság támogatásával, és ezek között sok az oktatási intézmény - emelte ki az államtitkár.

PestiSracok facebook image

A külhoni magyar családok éve programhoz kapcsolódva hatszázmillió forinttal 118 családbarát tevékenységet folytató mikro- és kisvállalkozások kapott támogatást. Emellett hamarosan meghirdetnek egy kétszázmillió forint keretösszegű pályázatot családbarát tevékenységet folytató, ösztönző civil - egyházi és társadalmi - szervezeteknek - közölte Potápi Árpád János.

Az anyasági támogatást eddig körülbelül hétezren igényelték, és körülbelül hatezer babakötvényt kötöttek a határon túlról. Ezek mintegy háromnegyede a Kárpát-medencéből érkezett, de sokan igényelték a diaszpórából is.

A nemzeti kisebbségvédelmi kezdeményezéssel kapcsolatban az államtitkár azt mondta, hogy - miután a hitelesített aláírások száma meghaladta az egymilliót - a Minority SafePack elindítói megvárják a jövő évi európai parlamenti választásokat, és a megújult, talán nagyobb fogadókészséget mutató Európai Bizottsághoz nyújtják majd be.

Rengeteg eredményt hozott az évek óta futó Kőrösi Csoma Sándor- és a Petőfi Sándor-program is, sok helyen jöttek létre hétvégi vagy vasárnapi magyar iskolák, egyesületek, házak, amiben az ösztöndíjasoknak is komoly szerepük van - emelte ki. A segítségükkel új magyar folyóiratok és cserkészkörök alakultak, rengeteg szervezetbe életet leheltek, felpezsdítették a magyar hagyományőrzést mindenhol, ahol megjelentek, és az ösztöndíjasoknak köszönhetően új magyar közösségeket is felfedeztek. Mindkét program folytatódik, meglehet, hogy az ösztöndíjasok száma is növekszik majd, és újabb országokba juthatunk el - jelezte.

A Magyar Diaszpóra Tanács november 15-én, a Magyar Állandó Értekezlet november 16-án ül össze a Várkert Bazárban - jelentette be Potápi Árpád János az interjúban.

Forrás: Magyar Idők, MTI; Vezető kép: MTI

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.