Pesti Srácok

Több halott a szíriai kormányerők offenzíváját követően Idlíb tartományban

Több halott a szíriai kormányerők offenzíváját követően Idlíb tartományban
Jarmúk menekülttábor, 2018. május 22. Épületromok a Damaszkusztól délre fekvõ Jarmúk palesztin menekülttábor közelében 2018. május 22-én, miután az elõzõ napon a szíriai hadsereg kiszorította az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet dzsihadistáit a Damaszkusztól délre fekvõ al-Hadzsár el-Aszuád körzetbõl. A szíriai hadsereg és szövetségesei hetek óta harcoltak az al-Hadzsár el-Aszuád-i terület és a szomszédos Jarmúk palesztin menekülttábor visszafoglalásáért, a fõváros melletti utolsó területért, amely még az IÁ kezén volt. (MTI/EPA/Juszef Badaui)

A szíriai kormányerők falvakat ágyúztak a főként iszlamista felkelők ellenőrizte északnyugat-szíriai Idlíb tartományban. A támadás következtében legalább hét ember, köztük három nő és három gyermek meghalt - közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű emigráns civil szervezet pénteken.

Ez volt az utóbbi több, mint két hónap legnagyobb emberi vesztesége, mióta beszüntették az orosz légicsapásokat augusztus közepén. A szíriai háborút kiterjedt aktivistahálózattal nyomon követő OSDH hangsúlyozta: a pénteki támadás volt az Oroszország és Törökország által elért, Idlíbre vonatkozó tűzszünet legsúlyosabb megsértése.

A szeptember 17-én született orosz-török megállapodás egy 15-20 kilométeres demilitarizált övezetet jelölt ki, ahonnan hétfőig a lázadóknak ki kellett volna vonulniuk. A megállapodás előírja továbbá a nehézfegyverek eltávolítását is. A kormányerők ebben az övezetben található területeket ágyúztak.

Az OSDH az orosz-török megállapodás létrejötte óta a fegyvernyugvás számos megsértéséről jelentett, de a pénteki - a civil szervezet szerint - a helyzet eszkalációjának tekinthető. Valíd Moallem szíriai külügyminiszter a múlt héten arról beszélt, hogy az idlíbi helyzet tarthatatlanná válhat, mert az ott tartózkodó dzsihadisták nem tartják be az övezetre vonatkozó megállapodásba foglaltakat. A külügyminiszter leszögezte, hogy Damaszkusz továbbra is elvárja, hogy Idlíb tartomány visszatérjen fennhatósága alá, de ha ez békés úton nem történik meg, "vannak más eszközök is".

PestiSracok facebook image

Moallem nyilatkozatára az Idlíb nagy részét ellenőrző dzsihadista ernyőszervezet, a Hajat Tahrír as-Sám, amely az al-Kaida terrorszervezet korábbi szíriai szárnyából, az an-Núszra Frontból létrehozott Dzsabhat Fatah es-Sám vezetése alatt áll, azt mondta, folytatni akarja a harcot és nem adja át a fegyvereit.

Idlíb az utolsó olyan nagyobb szíriai régió, amely még felkelők ellenőrzése alatt áll. A régió északi részén 2017-ben kialakítottak egy övezetet, ahová olyan lázadók költöztek családjukkal, akik a szíriai kormánnyal kötött egyezségek keretében a polgárháború dúlta ország más részeiből elvonulhattak.

Forrás: MTI; Fotó: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!