Pesti Srácok

A szlovák parlament is elutasította az ENSZ migrációs csomagját

A szlovák parlament is elutasította az ENSZ migrációs csomagját

Elfogadta a szlovák parlament csütörtökön azt a határozatot, amelyben felszólítja a pozsonyi kormányt, hogy lépjen ki az ENSZ globális migrációs csomagjának elfogadási folyamatából, és utasítsa el azt. Peter Pellegrini kormányfő üdvözölte a határozat megszavazását, s leszögezte, soha nem fogják elfogadni a csomagot tartalmazó marrákesi egyezményt.

Az elutasító határozatot a kormánykoalíció második legerősebb pártjának, a Szlovák Nemzeti Pártnak (SNS) a képviselői terjesztették elő. A határozatot 90 igen szavazattal, 15 nem voks ellenében, 31 tartózkodás mellett, csaknem három napon át tartó vita után hagyta jóvá a 150 fős szlovák törvényhozás. Bár az ENSZ-egyezményt a parlamenti képviselők és a politikai spektrum túlnyomó többsége mellett a közvélemény is elutasítja, annak kérdése a kormánykoalíciót és az ellenzéket is megosztotta. Az ENSZ migrációs dokumentumát a Bugár Béla vezette, koalíciós Most-Híd vegyes párt és az ellenzéki pártok néhány képviselője támogatja.

A parlamenti határozat kimondja, az ENSZ migrációs egyezménye ellentmondásos dokumentum, amely nincs összhangban Szlovákia jelenlegi biztonsági és migrációs politikájával. A határozatban felszólítják a kormányt, hogy utasítsa el az egyezményt, és tegyen lépéseket abban az irányban, hogy az ország kilépjen az elfogadási folyamatból. A határozat támogatói a parlamenti vita során leggyakrabban azt nehezményezték, hogy az ENSZ-dokumentum pozitívumként kezeli a migrációt, illetve kritikaként az is elhangzott, hogy az egyezmény kizárólag a migránsok jogaival foglalkozik.

PestiSracok facebook image

- szögezte le az előbbivel kapcsolatban Lubos Blaha, a parlament európai ügyi bizottságának az Irány (Smer-SD) kormánypárt által jelölt elnöke.

A határozat elfogadását szinte egyidejűleg kezdeményezte két ellenzéki párt és a kormánykoalíciós Szlovák Nemzeti Párt, amelynek képviselői végül beadták az indítványt. A támogatókhoz a vezető kormánypárt, a Robert Fico korábbi kormányfő vezette Irány (Smer) is csatlakozott. A parlament csak néhány nappal azután fogadta el a határozatot, hogy Pellegrini bejelentette, országa semmiképpen sem fogja támogatni a globális migrációs csomagját, s ha az egyezményről Marrákesben rendezett decemberi találkozón való részvétel egyet jelentene a megállapodáshoz való automatikus csatlakozással, akkor Szlovákia semmilyen szinten nem vesz részt azon. A kormányfő vasárnapi bejelentése először tette egyértelművé Pozsony álláspontját. Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter - aki szeptemberig az ENSZ-közgyűlés elnöki tisztét is betöltötte - többször megvédte az egyezményt, és lemondását is kilátásba helyezte, ha a marrákesi találkozón Szlovákia nem vesz részt. Lajcák a parlamenti vita során is kiállt az egyezmény mellett.

Szlovákia migrációval kapcsolatos álláspontja változatlan, és a kormány sohasem fogja elfogadni a marrákesi egyezményt - jelentette ki Peter Pellegrini a Kohézió barátai csoport csütörtöki pozsonyi találkozója utáni sajtótájékoztatón. A határozat elfogadását üdvözölve a miniszterelnök leszögezte, álláspontjuk egyértelmű, csak Szlovákiának és az ott élő embereknek van joguk eldönteni, hogy ki élhet a területükön. Bejelentette azt is, jövő szerdán hoznak döntést arról, hogy Szlovákia bármilyen szinten részt vesz-e a marrákesi találkozón.

- fogalmazott Pellegrini.

Forrás/fotó: MTI

Ajánljuk még

A Mezey-válogatott egyik legnagyobb rejtélye a Nyilasi-ügy lett – Ma sem egyértelmű, hogy miért maradt itthon a csapatkapitány

Exkluzív 2021 június 2.
A Mezey-válogatott történetében három különlegesség, ha úgy tetszik, nagy rejtély, „titok” van. Az egyik az, hogy miként tudott szinte a semmiből kinőni egy világverő gárda? A másik, hogy miért ért véget ez a csodálatos menetelés úgy, ahogyan véget ért? A harmadik pedig az, hogy a csapat szellemi vezére és csapatkapitánya, Nyilasi Tibor vajon miért nem utazott ki a mexikói világbajnokságra? Visszaemlékező sorozatunk mai részében a Nyilasi-ügy hátterét igyekszünk feltárni.

Tomboló magyargyűlölet Ukrajnában - A Vereckei Emlékművet is elpusztítanák a nacionalisták

Exkluzív 2022 október 6.
A háború legsötétebb óráiban sem hajlandóak a békés együttélésre ukrán nacionalista csoportok. Bár egyes becslések szerint a 150 ezres kárpátaljai magyarságnak mára körülbelül egyharmada maradt Kárpátalján, azaz Ukrajnában és a belső menekültek által egyértelműen elindult egy rendkívül gyors és visszafordíthatatlannak tűnő elukránosodás, vannak, akiknek ez sem elég. Kárpátaljai olvasóink egy olyan blogra, illetve több tízezer követővel bíró Facebook-oldalra hívták fel a figyelmünket, amely a magyarok elleni uszítás, gyűlöletkeltés iskolapéldája, mégsem sért közösségi alapelveket, ukrán jogszabályokat, sőt mi több, a szóbeszéd szerint magasról támogatott is az oldal működése.

Vasárnapi autóbusz-szerencsétlenség: voltak már problémák a szervezőkhöz köthető utak körül

Exkluzív 2021 augusztus 17.
Nem először került a sajtóhírekbe és a figyelem középpontjába az az utazásszervező cég, amelynek bérelt autóbusza vasárnap hajnalban 8 ember halálát okozó balesetet szenvedett az M7-es autópályán – tudta meg a PestiSrácok.hu. 2019-ben több sajtóorgánum is beszámolt róla, hogy magyar egyetemisták franciaországi síútja vált tortúrává, miután a magyar utazásszervezők hibás műszaki állapotú, román buszokkal vágtak neki a több ezer kilométeres útnak, végül az utasok egy része saját költségére, önállóan utazott haza. Majd még kártérítést sem kaptak. A "Suli Sí" szervezőcsapat és a hétvégi szerencsétlenségben érintett Rolitúra gyakorlatilag azonos céges hátteret mutat. Az Index és az Origo korábbi cikkei szerint az utakat szervező vállalkozók korábbi utazási irodáit többször megbüntették; volt olyan iroda, amely éveken át engedélyek nélkül hirdetett utakat.

Czeglédyék elcsalt milliárdjaiból 60 millió mehetett csak a 2014-es kampányra

Exkluzív 2022 december 8.
A 2014-es országgyűlési választások kampányára 60 millió forintot költhetett a vád szerint a Czeglédy Csaba által irányított bűnszervezet, amely egy kiépített iskolaszövetkezet hálózat által a vád szerint összesen 6 és félmilliárd forint adót csalt el. Ez derül ki a PestiSrácok.hu birtokába került, a Czeglédy-ügy nyomozati szakában tett egyik terhelti vallomásból. Lapunk korábban megírta, hogy a Csongrád-Csanád megyei Főügyészség előtt még a vádemelést megelőzően több gyanúsított is beszélt arról, hogy az elcsalt pénz, ahogy egyikük fogalmazott "magasabb célokat szolgált", abból politikai kampányokat finanszíroztak. Birtokunkba került több ilyen vallomás is, melyekben többek közt az is szerepel, hogy Czeglédy az iskolaszövetkezet bizniszből nem csak a szombathelyi kampányt finanszírozta, hanem az országos kampány költségeibe is beszállt és vélhetően nem csak az MSZP-nek és a DK-nak segített, ugyanis a Human Operator könyvelésében az LMP-nek kiállított bizonylatok is szerepeltek. Az egyik kapcsolata Czeglédynek Kunhalmi Ágnes lehetett, akivel az egyik vádlott társ füle hallatára beszéltek a pénzügyekről.