Pesti Srácok

Egymilliárd dollárból épít kerítést a mexikói határon a Pentagon

Egymilliárd dollárból épít kerítést a mexikói határon a Pentagon

Az amerikai védelmi minisztérium egymilliárd dollárt hagyott jóvá kerítésépítésre és a biztonság megerősítésére a mexikói határon - közölte Patrick Shanahan ügyvezető védelmi miniszter hétfőn.

Az egymilliárd dolláros összegből 92 kilométer hosszú, 5,5 méter magas kerítést építenek a Texas állambeli El Pasóhoz közeli határszakaszon, illetve kiépítik az utakat és a közvilágítást. A Pentagon honlapján közzétett közlemény szerint ez összhangban van a február 15-én kihirdetett rendkívüli állapottal az Egyesült Államok déli részén.

- közölte a tárca. A közleményben kerítésről és nem falról van szó, holott a mexikói határon létesítendő fal volt Donald Trump amerikai elnök egyik kulcsfontosságú kampányígérete a 2016-os választás előtt. A demokrata ellenzék hevesen ellenzi a falépítést. Hetekig tartó huzavona után a republikánusok és a demokraták a február 15-án megszavazták ugyan a kormány finanszírozásáról szóló törvényt, de a jogszabály nem tartalmazta a Trump által kért 5,7 milliárd dollárt a déli határon építendő falra. Csupán 1,375 milliárdos összeget különített el a határbiztonság erősítésére. Fal építését a törvény kizárta, és egyértelművé tette, hogy az összeg kerítés és mellette húzódó gyalogösvény létrehozására fordítható, és csakis a már létező technológiák igénybevételével. Trump még aznap rendkívüli állapotot hirdetett, hogy a kongresszus megkerülésével teremtse elő a pénzügyi forrásokat a mexikói-amerikai határon építendő falhoz. Tervét először a kongresszus alsóháza, majd a szenátus is leszavazta, de az elnök március 15-én megvétózta a kongresszus elutasító döntését. A képviselőház kedden szavaz Trump vétójáról. Az Egyesült Államok 15 tagállama már korábban bíróságra vitte a tervezett falépítés ügyét.

PestiSracok facebook image

Forrás: MTI Fotó: MTI/AP/Rodrigo Abd

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!