Pesti Srácok

Magyar Nemzet: Álláspontok közeledésére lehet számítani Orbán és Weber találkozóján

null

A Magyar Nemzet szerint az álláspontok közeledésére lehet számítani ma Orbán Viktor és Manfred Weber néppárti európai parlamenti frakcióvezető zárt ajtók mögötti eszmecseréjén. A lap álláspontja szerint az előzetes hírek is arra utalnak, hogy az Euró­pai Néppárt vezetői elhalasztanák a Fidesz kizárását, és ha lehetséges, le is vennék a napirendről a kérdést a későbbiekben.

A Fidesz és az Európai Néppárt (EPP) közötti vita elodázása, esetleg egy kompromisszumos egyezség lehet a két legvalószínűbb forgatókönyv Orbán Viktor miniszterelnök és Manfred Weber, az Európai Néppárt csúcsjelöltje közötti mai négyszemközti tárgyalás eredményeként. A Magyar Nemzet szerint erre utal több, a napokban elhangzott nyilatkozat, illetve az a tegnapi hír, miszerint vizsgálóbizottságot küldene az EPP több vezető politikusa Magyarországra, hogy értékelje a Fidesz politikáját és a magyarországi demokrácia helyzetét. A német Bild által megszellőztetett értesülés szerint Annegret Kramp-Karrenbauer, a CDU elnöke, Markus Söder bajor kormányfő és Sebastian Kurz osztrák kancellár ötlete a vizsgálóbizottság létrehozása, amelynek célja, hogy megelőzzék, de legalább elhalasszák a Fidesz kizárását az EPP-ből. A Bildnek Markus Söder azt mondta: a felvetés szóba fog kerülni Manfred Weber és Orbán Viktor budapesti tárgyalásán.

A Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető Havasi Bertalan előzetesen csak annyit mondott: a találkozó nem lesz sajtónyilvános; arról utólag, a felek megállapodása alapján adnak tájékoztatást. Manfred Weber múlt héten egy interjúban fejtette ki, hogy a Fidesz EPP-tagságának megszüntetését három feltétel teljesülése esetén lehet elkerülni. Az első feltétel az, hogy Orbán Viktor „leállítja kormánya Brüsszel elleni kampányát”. A második, hogy bocsánatot kér az EPP tagpártjaitól. A harmadik feltételként azt szabta, hogy a magyar kormány biztosítja „a Soros György által támogatott” Közép-európai Egyetem (CEU) megmaradását és az amerikai diplomák kiadását Budapesten. Ugyanakkor a hét végén egy német lapinterjúban Weber már békülékenyebb hangot ütött meg, üdvözölve, hogy hamarosan befejeződik a kormány Brüsszel elleni plakátkampánya, és a közös értékek kölcsönös elfogadásának fontosságáról beszélt.

Trócsányi László igazságügyi miniszter a Frankfurter Allgemeine Zeitung című konzervatív német lapnak hangsúlyozta: az Európai Néppártnak erős Fideszre van szüksége. A vasárnap megjelent cikkben a Fidesz EP-listavezetője azt mondta: az EPP egy nagy család, amelyben sok irányzat működik, és ezek néha összeütköznek, és reméli, hogy a Fidesz a néppártban marad. Jelenleg nincsen semmilyen B-terv – szögezte le arra a kérdésre, mi történik, ha kizárják a Fideszt az EPP-ből.

– nyilatkozta a párt főtitkára az elnökség álláspontját ismertetve. Paul Ziemiak a CDU tegnapi, berlini elnökségi ülése után tartott tájékoztatón közölte, hogy a tanácskozás napirendjén szerepelt a Fidesz EPP-tagsága körüli vita, amellyel kapcsolatban Manfred Weber, a testvérpárt bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa „mindent elmondott”. Angela Merkel német kancellár, a CDU volt elnöke szerint az EPP értékeiről szól a Fidesz tagsága körüli vita. A politikus tegnap Berlinben Krisjanis Karins lett kormányfővel folytatott megbeszélése után úgy fogalmazott: Manfred Weber megnevezett három pontot, amelyekről ma fog Orbán Viktorral tárgyalni, és levonja a megfelelő végkövetkeztetéseket.

Krisjanis Karins, a szintén az EPP-hez tartozó Egység politikusa azt mondta: nem fenyegetne kelet–nyugati megosztottság az EU-ban akkor sem, ha megszűnne a Fidesz tagsága az EPP-ben, mivel ma már nincs ilyen megosztottság. A több, mint 70 jobbközép, konzervatív, kereszténydemokrata pártot összefogó EPP-ben péntekig 13 tagpárt kezdeményezte a Fidesz kizárását vagy tagságának felfüggesztését. Tegnap Traian Basescu, a román ellenzéki Népi Mozgalom Pártjának (PMP) tiszteletbeli elnöke jelentette be, hogy pártja képviselői megszavazzák a Fidesz kizárását a néppártból. A volt román államfő szerint a Fidesz kizárására már az is elegendő ok lenne, hogy Budapest támogatja a székelység autonómiatörekvéseit. Az indítványokról a pártcsalád közgyűlése tárgyal március 20-i ülésén.

Forrás: magyarnemzet.hu; Fotó: MTI

PestiSracok facebook image

Ajánljuk még

A walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy engedje az LMBTQ-propagandát

NVNeugebauer Viktor Sport 2022 november 25.
A FIFA-világbajnokság első napjaiban – mint várni is lehetett – több szurkolót megszólítottak a biztonsági őrök, akik szivárványszínű vagy szivárvány mintájú ruhákat vagy kiegészítőket viseltek. De ez már nem marad így sokáig: a walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy lépjen közbe, és állítsa le az ilyen beavatkozásokat.

Dollárbaloldal – A CIA-ig érnek a szálak

PPestiSrácok.hu Forró drót 2022 november 25.
A baloldal választási kampányát a tengerentúlról milliárdokkal támogató Action for Democracy kapcsolatrendszere egészen az amerikai titkosszolgálatig, a CIA-ig ér – derül ki abból a jelentésből, amelyet a nemzetbiztonsági bizottság szerdán tett közzé. A jelek szerint az amerikaiak által támogatott kör kulcsszereplője a Bajnai Gordon, illetve a Ficsor Ádám nevével fémjelzett DatAdat-csoport, amely gyakorlatilag az ellenzéki kampányt lebonyolította – írja az Origo.