Pesti Srácok

Az afgán biztonsági erők több tagjával végeztek iszlamista tálibok az ország nyugati részén

Az afgán biztonsági erők több tagjával végeztek iszlamista tálibok az ország nyugati részén

Az afgán biztonsági erők legkevesebb 12 tagjával végeztek a radikális iszlamista tálibok az elmúlt 48 órában az ország nyugati részén, Bádgesz tartományban - közölte az afgán védelmi minisztérium hétfőn.

Az afgán rendőrség és hadsereg legkevesebb 34 tagja is megsérült az összecsapásokban Bádgesz tartomány Bala Murgab nevű körzetében, ahol a tálib fegyveresek több támadást is végrehajtottak az előző hónapban. A tálib fegyveresek szombaton foglalták el a körzetet, miután múlt héten heves összecsapások kezdődtek a területen. Mohammed Nászir Nazari, a tartományi tanács tagja szerint a harcokban múlt héten több, mint 20-an vesztették életüket. Eközben az afgán légierő két napja bombázza a tálibok állásait a körzetben, hogy ezzel akadályozzák a további tálib támadásokat - közölte Abdul Azíz Baig tartományi tanácsos. Hozzátette: a biztonsági erők jelenleg a műveleteiket tervezik, hogy visszaszerezzék a körzetet.

A tartományi tanácsos szerint a harcok felerősödése miatt több, mint 300 család hagyta el otthonát. A tálibok nem hagynak fel a biztonsági erők elleni támadásaikkal, dacára annak, hogy tárgyalásokat folytatnak a kabuli kormányt támogató Egyesült Államokkal a dél-ázsiai országot több, mint 17 éve sújtó háború lezárásáról. A Nemzetközi Válságcsoport (ICG) szerint a felkelők sikerei jelentősen megerősítették pozíciójukat a politikai egyeztetéseken. Az Afganisztánt 1996-tól a 2001-es nemzetközi beavatkozásig irányító tálib szélsőségesek rendszeresen hajtanak végre támadásokat a nemzetközi erők és az általuk támogatott kabuli kormányzat ellen. A tálibok az ország területén lévő amerikai erők távozását és olyan kabuli vezetés hatalomra kerülését akarják elérni, amely az iszlám általuk vallott, radikális felfogását követi.

Forrás: MTI; Fotó: MTI

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Boros Lajos, az "erkölcsi nulla", a "tégla" – Így lett a KISZ dalnokából a Hanglemezgyár cenzora

A Hálózat 2020 június 14.
Boros Lajos, a ma is népszerű "Lali király" a Danubius Rádiónál, Bochkor Gábor társaként lett igazán ismert. A hetvenes években még politikai csasztuskákat énekelt, olyan gyengén, hogy azt még az akkori sajtó is kritizálta. A KISZ egyik kedvence eredetileg mérnök volt, de olyan jól helyezkedett, hogy 1973-ban már ő is kimehetett a berlini VIT-fesztiválra. Egy másik rendszerkedvenc duó szerint Boros feljegyzéseket írt róluk, ők ezért nem mehettek a következő VIT-re, Kubába, holott Fidel Castro öccse is rajongott értük. Ők egyszerűen "téglának" nevezték Borost. Tény, hogy Boros jól helyezkedett, mert a Hanglemezgyárnál folytatta, ahol Bors Jenő és Erdős Péter befolyásos munkatársa lett. Galla Miklós szerint Boros "erkölcsi nulla" volt, és szándékosan gyereklemezként adta ki az albumukat. A ma már kevéssé ismert, de akkor nagyon népszerű Névtelen Nulla szerint nekik is Boros tartott be, legnagyobb sikereik idején nem adta ki a lemezüket, és később is C kategóriásak lettek. Boros Lajos ismeretlen története.

Jobba Gabi színésznő tragikus élete és öngyilkossága – Kik „vették el tőle a levegőt”?

Magyar ugar 2021 január 9.
Jobba Gabi hatalmas csillaga volt a Kádár-rendszernek, Aczél egyik kedvenc írója, Gyurkó László is támogatta, valamint az az Erdős Péter, akinek az egyik kedvese volt. Mégis öngyilkos lett, tragikusan fiatalon, mindössze harminchat évesen. „Nincs több erőm ezzel a lelki nyomorúsággal élni és nem akarok tovább senkinek a terhére lenni” – írta utolsó levelében, míg Gyurkó arra célzott, valakik tönkretették, elvették tőle a levegőt. Mi történhetett? Tóth Eszter Zsófia történész tragikus életének és halálának járt utána.