Pesti Srácok

Ugrásszerűen megnőtt a családjukból kiemelt gyerekek aránya a kamaszok között

null

Elsősorban csecsemő- és tini korú gyerekek kerülnek állami gondoskodásba, de nincs elég nevelőszülő az ellátásukra. Fontos megjegyezni, hogy 12 év alatti gyereket a jogszabályok szerint már nem szabad gyerekotthonban elhelyezni, hiszen családias környezetben kaphatják meg igazán a nekik járó figyelmet és szeretetet. A KSH 2017-es adatai szerint a 10 év alatti gyerekek közül ezerháromszázan élnek még mindig gyermekotthonban, és évente átlagosan nyolc-kilencezer gyermek kerül állami gondoskodásba. Ettől a 2015-ös év tért el, amikor a bekerült gyerekek száma közel kétezer fővel megugrott. Ugrásszerűen megnőtt a családjukból kiemelt gyerekek aránya a 14-17 éves kamaszok között is; korosztályonként négy-ötszáz fő kerül gyermekvédelmi gondoskodásba, míg a fiatalabbak közül átlagosan háromszáz fő.

Két éve több, mint húszezer gyerek élt Magyarországon gyermekvédelmi gondoskodásban, hatvannégy százalékuk nevelőszülőknél - közölte az SOS Gyermekfalvak. Bár 2014 óta jogszabályi változások nyomán minden gyermekvédelmi gondoskodásba került, 12 évesnél fiatalabb gyermeket nevelőszülőnél kell elhelyezni, ez egyelőre nem tud megvalósulni - hívta fel a figyelmet az SOS Gyermekfalvak a figyelmet a nehéz sorsú gyermekek mai helyzetére a Családok Nemzetközi Napja alkalmából. Mint azt hozzátették:

Az SOS kampányában most híres színészek, énekesek és sportolók segítségével népszerűsítik a nevelőszülőséget. Igen, óriási kampányhajrára van szüksége a szervezetnek a sok ajvékoló ellenére is, mert nincs elég nevelőszülő. Sokak, mi több, rengetegek aggodalma ugyanis addig terjed, hogy a kormányt gyalázzák, amiért bezárják a lélekölő gyerekotthonokat és azt szorgalmazzák, hogy mikroközösségekben, illetve családokban, szeretetteljes légkörben nevelkedjenek a már amúgy is lelkileg sérült gyerekek.

PestiSracok facebook image

Az SOS most ezért kampányt indított, hogy minden gyermek biztonságos otthonra találjon az országban. Az első kisfilmbenSztankay Orsi fia/Sztankay István unokája, Farkasházi Réka és Kárász Eszter lánya szavalt a szülők nélkül élő gyerekekért. A második filmben a híres magyar kézilabdázó, Tápai Szabina otthonába kukkanthatunk be egy napra és megnézhetjük, mennyi törődést és szeretetet igényel egy pár hónapos baba.

Ezerháromszáz 10 év alatti gyermek még mindig a gyermekotthon rideg falai között

A sorozat mostani záró epizódjában egy 30 gyereket felnevelő SOS-nevelőszülő, Marika mesél arról, milyen az éjszaka közepén gyereket kapni, hogy lehet szeretni és nevelni más gyerekét.

https://www.youtube.com/watch?v=abfIGBOn_UM

A KSH 2017-es adatai szerint a 10 év alatti gyerekek közül 1300-an élnek még mindig gyermekotthonban. Évente átlagosan 8-9 ezer gyermek kerül állami gondoskodásba. Ettől a 2015-ös év tért el, amikor a bekerült gyerekek száma közel 2000 fővel megugrott.

Az SOS Gyermekfalvak nemrég megjelent kutatása szerint sokan nincsenek tisztában a nevelőszülőség feltételeivel, ez is visszatarthatja a jelentkezőket. Minden ötödik megkérdezett tévesen azt gondolja, hogy maximum 45 éves korig lehet gyereket befogadni.

Nevelőszülő egy csecsemőt tart a kezében a battonyai SOS Gyermekfalu területén lévő egyik családi ház előtt 2014. június 26-án. MTI Fotó: Rosta Tibor

Vass Ildikó, a nevelőszülői hálózat vezetője a szervezet március végi, kecskeméti nyílt napján azt hangsúlyozta:

Mint kiderült, a KSH kérdéseire választ adók negyede nem tud róla, hogy a nevelőszülők eldönthetik, milyen nemű és életkorú gyermekeket szeretnének gondozni, ahogy azt sem, hogy férfiak is lehetnek nevelőszülők. Tízből ketten pedig tévesen azt gondolják: feltétel, hogy a nevelőszülő házasságban vagy tartós párkapcsolatban éljen.

Nevelőszülő az lehet, aki betöltötte a 24. életévét, büntetlen előéletű, fizikailag, szellemileg és pszichikailag alkalmas arra, hogy otthonában gyermekekről gondoskodhasson, melynek szintén megfelelőnek kell lennie a gyermekek fogadására. Ezeknek a feltételeknek a teljesülése esetén el kell végezni egy hatvanórás nevelőszülői tanfolyamot, melyet rendszeresen indít az SOS Gyermekfalvak nevelőszülői hálózata. Az úgynevezett FIKSZ-képzésre – melynek jelentése felelősség, információ, kompetencia szülőknek – épül a későbbiekben egy 240 órás központi oktatási program. A törvény szerint egy nevelőszülő ma Magyarországon öt gyermek nevelését és gondozását vállalhatja, illetve amennyiben saját kiskorú gyermeke is van, akkor összesen hat gyermek neveléséről gondoskodhat – fejtette ki a szakmai vezető, aki hozzátette: 2014 óta a nevelőszülőség hazánkban foglalkoztatási jogviszonynak számít.

A nevelőszülőség munkaviszony, amely beszámít a nyugdíjba és társadalombiztosítási ellátásra is jogosít, abban az esetben is, ha csupán egy gyermeket fogad be valaki, de ezt sem tudta minden válaszadó.

Ajánljuk még