Pesti Srácok

Pánikba esett emberek sikolyait rögzítette a Viking Sigyn feketedoboza

Pánikba esett emberek sikolyait rögzítette a Viking Sigyn feketedoboza

„Istenem! Egy hajó!” - ez a női kiáltás hallatszik a baleset előtti másodpercekben, vagyis mielőtt a Viking Sigyn szállodahajó 28 utasával együtt maga alá gyűrte a Hableányt - írta meg az Origo a Blikk információira hivatkozva. A szállodahajó feketedoboza mindent rögzített, többek között azt is, hogy a nagyobb hajó kapitánya nem figyelmeztette a Hableányt az előzési szándékáról, és arra is bizonyíték lehet, hogy a balesetet okozó hajón kikapcsolták a vészjelző radart.

A Blikk információi szerint a feketedoboznak kétórányi hangfelvétele van a baleset napjáról. A rögzítő angol, német és orosz párbeszédeket is felvett a baleset pillanatában. Az úgynevezett Voyage Data Recorder – amely a Viking navigációs adatait és a kormányállásban elhangzott összes szót felvette – közvetlenül a baleset előtt, 21:05:38-kor egy női hangot rögzített, aki azt kiáltja:

Három másodperccel később egy férfi kiabál:

PestiSracok facebook image

Újabb két másodperc elteltével egy másik férfihang:

– írja a lap. Ezután hallható a felvételen egy újabb, angolul sikoltozó nő:

Erre kérdez vissza szintén angolul egy férfi:

Másfél perccel az ütközés után hangzik fel magyarul és németül elsőként a riasztás:

Innentől másodpercenként hallható a rádió hangja:

– részletezi a Blikk. A családtagokat képviselő ügyvéd a lapnak azt mondta: a Hableányt üzemeltető céggel peren kívüli egyezségről tárgyal.

– mondta. A Hableány üzemeltetőjének ügyvédje azt mondta: a munkáltatónak felelőssége van az üzemi balesetért, ugyanakkor a kárt a tömegkatasztrófa okozójára, vagyis a Viking Sigyn üzemeltetőjére fogják továbbhárítani.

A május 29-i hajókatasztrófa két eltűnt dél-koreai utasát még mindig keresik a hatóságok a Duna teljes, főváros alatti szakaszán. Huszonnégy megtalált honfitársuk holttestét folyamatosan szállítják haza Koreába. A két magyar áldozat, a Hableány kapitánya és matróza jövő héten pénteken kapja meg a végtisztességet a folyó budapesti szakaszán hajós, illetve katonai tiszteletadás mellett.

Forrás: Blikk, Origo; Fotó: PS/Horváth Péter Gyula

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!