Pesti Srácok

Döglött akták – Elévülés miatt ússza meg a felelősségre vonást Vladimír Mečiar

Döglött akták – Elévülés miatt ússza meg a felelősségre vonást Vladimír Mečiar

Elévülés miatt megszüntették a Vladimír Mečiar volt szlovák kormányfő elleni büntetőeljárást, amelyet hivatali visszaélés gyanújával, az úgynevezett mečiari amnesztiák ügyében két éve indítottak ellene – jelentette az illetékes pozsonyi ügyészség közlésére hivatkozva a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség kedden.

Vladimír Mečiar ellen több, mint két éve indult eljárás, miután a pozsonyi parlament három hónappal korábban jóváhagyta az amnesztiák érvénytelenítéséről szóló törvényt, amelynek hatályát egy hónappal később az alkotmánybíróság is megerősítette. A később mečiari amnesztia néven a köztudatba került közkegyelmet 1998 márciusában hirdette ki az ideiglenesen elnöki jogköröket is betöltő volt miniszterelnök, aminek nyilvánvaló politikai indíttatása volt: leállították vele közvetlenül az amnesztia meghirdetése előtt megbízatása végéhez ért szlovák államfő, Michal Kováč fiának elrablása miatt indult vizsgálatot is. Néhány volt rendőrségi tisztségviselő az akkori szlovák titkosszolgálat vezetését hozta összefüggésbe az ifjabb Michal Kováč elrablásával, és hasonlóképpen vélekedett a szlovák média is. Az amnesztia miatt ennek az ügynek, és több alvilági gyilkosság kivizsgálását mind a mai napig nem sikerült lezárni. Az ifjabb Michal Kováčot a Magyarországon a Fenyő János megölése, és a négy halálos áldozatot követelő Aranykéz utcai robbantás miatt már jogerősen elítélt Jozef Roháč rabolta el; a bűncselekményt Mečiar titkosszolgálatának vezetője, Ivan Lexa szervezte meg.

A mečiari amnesztiákat érvénytelenítő, 2017 áprilisában elfogadott jogszabályt az akkor még Robert Fico vezette jelenlegi kormánykoalíció terjesztette be, nem sokkal azután, hogy egy ilyen törvény elfogadhatósága céljából kibővítették a törvényhozás erre vonatkozó jogköreit. A törvény hatályba lépése után a szlovák bűnüldöző szervek eljárást indítottak Mečiar ellen hivatali jogkörrel való visszaélés gyanúja miatt. Az eljárást alig egy hónappal később az ügy elévülésére hivatkozva felfüggesztették, majd októberben újraindították. Az eljárást idén júliusban lezártnak minősítette az ügyben eljáró pozsonyi kerületi rendőrség, amelynek döntését most hagyta jóvá az ügyészség, ezzel feltehetően véglegesen lezárva az ügyet. Az aktív politikától évekkel ezelőtt visszavonult Vladimír Mečiar néhány napja egy szlovák lapnak azt mondta, hogy új párt alapításán dolgozik. A leendő új politikai csoportosulás létrehozásának okairól azt mondta: hiányzik a politikai palettáról az a párt, amely ki tudná mondani, hogy számára Szlovákia az első.

Forrás: MTI/PS; Fotó: PS

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Boros Lajos, az "erkölcsi nulla", a "tégla" – Így lett a KISZ dalnokából a Hanglemezgyár cenzora

A Hálózat 2020 június 14.
Boros Lajos, a ma is népszerű "Lali király" a Danubius Rádiónál, Bochkor Gábor társaként lett igazán ismert. A hetvenes években még politikai csasztuskákat énekelt, olyan gyengén, hogy azt még az akkori sajtó is kritizálta. A KISZ egyik kedvence eredetileg mérnök volt, de olyan jól helyezkedett, hogy 1973-ban már ő is kimehetett a berlini VIT-fesztiválra. Egy másik rendszerkedvenc duó szerint Boros feljegyzéseket írt róluk, ők ezért nem mehettek a következő VIT-re, Kubába, holott Fidel Castro öccse is rajongott értük. Ők egyszerűen "téglának" nevezték Borost. Tény, hogy Boros jól helyezkedett, mert a Hanglemezgyárnál folytatta, ahol Bors Jenő és Erdős Péter befolyásos munkatársa lett. Galla Miklós szerint Boros "erkölcsi nulla" volt, és szándékosan gyereklemezként adta ki az albumukat. A ma már kevéssé ismert, de akkor nagyon népszerű Névtelen Nulla szerint nekik is Boros tartott be, legnagyobb sikereik idején nem adta ki a lemezüket, és később is C kategóriásak lettek. Boros Lajos ismeretlen története.

Háromgyermekes postáskisasszonnyal, a pártklub kalandos múltú sztárjával bukott le Jakab Péter

Exkluzív 2021 november 24.
Háromgyermekes édesanya Molnár Enikő, Jakab Péter kabinetfőnöke, akivel lebukott a Jobbik elnöke – tudta meg a PestiSrácok.hu. Hétfőn a Bors hozott hozott nyilvánosságra egy videofelvételt, amelyen az látható, hogy Jakab egy budapesti lakásnál várja a nőt, majd széttárt karokkal rohan elé, másnap reggel pedig nagy körültekintéssel, együtt is távoztak a lakásból. Az azóta megjelent cikkek szerint Jakab autója többször is ennél a lakásnál parkolt és olyan fotó is nyilvánosságra került, amelyen a Jobbik elnöke egy bőrönddel érkezik a lakáshoz. Kedden pedig arról írt a Bors, hogy bár Molnár Enikő letagadta, hogy Jakab ezúttal is nála töltötte az éjszakát, később úgy menekítették ki a politikust a lakásból. Jakab Péter persze tagad és perrel fenyeget mindenkit, azt próbálja elhitetni, hogy csak munkakapcsolat fűzi a kabinetfőnökéhez, és egész éjszakákon át csak dolgoznak.