Pesti Srácok

Támadás alatt áll a globális menekültrendszer

null

Támadás alatt áll a globális menekültrendszer; a háború és üldöztetés elől menekülőket ellenséges politikai környezet fenyegeti – mondta kedden António Guterres ENSZ-főtitkár, az ENSZ menekültügyi megállapodásának elfogadása után egy évvel. Tavaly december 17-én az ENSZ közgyűlése New Yorkban fogadta el a megállapodást, amelyre az Egyesült Államok és Magyarország nemmel szavazott.

– fogalmazott az ENSZ-főtitkár az ENSZ magas szintű Globális Menekültügyi Fórumán, Genfben. Több. mint ezer kormányzati és üzleti képviselő gyűlt össze a svájci városban, hogy megvitassa a globális menekültügyi paktumot, amelyet tavaly év végén fogadtak el az ENSZ-tagállamok a fogadó országok terheinek enyhítése, a menekültek önállóságának növelése és a legális migrációs csatornák létrehozása érdekében.

PestiSracok facebook image

– jelentette ki Guterres.

Becslések szerint jelenleg körülbelül 71 millió, hontalanná vált ember él a világon, mintegy 25 millióan közülük menekültként hazájukon kívül az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) szerint.

Az EFE spanyol hírügynökség szerint az első Globális Menekültügyi Fórum kezdetét a felelősségmegosztás terén nem teljesített ígéretek jelezték, illetve az arról szóló figyelmeztetés, hogy újabb vészhelyzet alakulhat ki az India és Pakisztán közötti határ mentén. Imran Hán pakisztáni miniszterelnök az elsők között felszólalva arról beszélt, hogy az India által a kasmíri régióra kivetett, öt hónapja tartó blokád "célja a demográfia megváltoztatása és az, hogy kisebbségbe szorítsa a muszlimokat, ami valószínűleg új menekültválsághoz vezet".

– fogalmazott a kormányfő, aki arra is figyelmeztetett, hogy ez végül "két, nukleáris fegyverrel rendelkező ország közötti konfliktusba torkollhat". Hán szólt az indiai állampolgársági törvény módosításáról szóló, múlt héten hatályba lépett jogszabályról is, amelynek értelmében indiai állampolgárságot adnak a Bangladesből, Pakisztánból és Afganisztánból 2015 előtt – vallási üldöztetés miatt – elmenekült buddhistáknak, szikheknek, dzsainistáknak, zoroasztriánusoknak és keresztényeknek, de az iszlám vallásúaknak nem. A pakisztáni kormányfő szerint ez az intézkedés is olyan feszültséget szül, amely végül menekültválságot eredményezhet, amit Pakisztán – amelynek területén hárommillió menekült él – már nem bírna el.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Swen Pförtner

Ajánljuk még