Pesti Srácok

Gigabírság a fővárosi közlekedési vállalatokra: 115 millió forintba kerül Karácsony "szakértelme"

Gigabírság a fővárosi közlekedési vállalatokra: 115 millió forintba kerül Karácsony "szakértelme"

Mintegy 115 millió forintos bírságot szabott ki a BKV-ra és a BKK-ra a Közbeszerzési Döntőbizottság; mindezt Karácsony Gergelynek köszönheti a vállalat, aki az előterjesztője volt annak a javaslatnak, ami durván ellentétes volt a jogszabályi rendelkezéssel.

A Közbeszerzési Döntőbizottság most nyilvánosságra hozott határozata szerint megsemmisítette azt a fővárosi közbeszerzést, amiben a budapesti közösségi közlekedési eszközök és közlekedési köztéri reklámhelyek reklámcélú hasznosítását tervezték, több, mint 7,2 milliárd forint értékben. A megsemmisítő határozat mellett pedig 115 milliós bírságot is kiszabtak a BKV-ra és a BKK-ra.

A Fővárosi Közgyűlés 2019. november 5-i napirendjén szerepelt az ügy; ekkor egyébként az ellenzéki többséggel megválasztott grémium nagy szakértelemmel támogatta, majd elfogadta Karácsony Gergely előterjesztését. A történet rövid lényege az, hogy 2016-ban bruttó 7,2 milliárdos közbeszerzést írtak ki a BKV reklámhelyeinek hasznosítására, amelyre végül két jelentkezés érkezett, négy cégtől. A BKV a jelentkezőket rendben találta, és tőlük ajánlatokat kért be, azzal, hogy a majdani szerződés négy évre szól. A Fővárosi Közgyűlés azonban 2019 novemberében, Karácsony Gergely előterjesztésében megszavazta, hogy a közbeszerzésben érintett reklámhelyekre csupán egy éves szerződéseket lehessen kötni. A határozatot végül megtámadták, és 2019. december 9-én közérdekű bejelentésben tájékoztatták a Hatóságot; ebben kérték a jogsértés megállapítását és bírság kiszabását. A Közbeszerzési Döntőbizottság 115 millió forintra büntette a BKV-t, és kimondta, hogy az ajánlatkérő súlyos jogsértést valósított meg az eljárás eredménytelensége tárgyában hozott jogsértőnek minősülő döntésével. A kirótt bírság összegének megállapításakor figyelembe vették a közbeszerzési eljárásban szereplő tétel értékét, valamint a jogsértés súlyát is.

Fotó: Horváth Péter Gyula

PestiSracok facebook image

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!