Pesti Srácok

A háztartások nettó vagyona meghaladta a GDP 108 százalékát 2019 végén

A háztartások nettó vagyona meghaladta a GDP 108 százalékát 2019 végén

Tavaly 11,7 százalékkal 5341 milliárd forinttal nőtt a háztartások nettó pénzügyi vagyona, és az év végén elérte az 50 932 milliárd forintot. A háztartások pénzügyi követeléseinek állománya 61 161 milliárd forintra rúgott, elérte a GDP 130,8 százalékát, a 10 230 milliárd forint kötelezettség állomány a GDP 21,9 százalékát tette ki, így a nettó pénzügyi vagyon a GDP 108,9 százalékának megfelelő összeg volt – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn közzétett előzetes adataiból.

A pénzügyi számlák tanúsága szerint a háztartások követelései 6483 milliárd forinttal (11,9 százalékkal) nőttek a múlt évben; ebből 1956 milliárd (30,2 százalék) a negyedik negyedévre jutott. Az éves megtakarítások fele 3328 milliárd forint hosszúlejáratú állampapírokba ment, igaz, ezzel párhuzamosan 1060 milliárddal csökkent a rövidlejáratú lakossági állampapírok, a kincstárjegyek állománya. A forint készpénzállomány 382 milliárd forinttal (8,5 százalékkal) 15 600 milliárd forintra nőtt, a hitelintézeteknél elhelyezett forintbetétek 589 milliárd forinttal (7,7 százalékkal) 8256 forintra emelkedtek a tavalyi év végére. A vállalati tulajdonrészekben megtestesülő háztartási vagyon 2445 milliárd forinttal (10,5 százalékkal) nőtt, ám a tőzsdei részvényvagyon ebből csak 187 milliárd forinttal részesedett, amiből 48 milliárd forint az árfolyamváltozások javára írható. A biztosítástechnikai tartalékok 416 milliárd forinttal (10,0 százalék) emelkedtek, amiből 168 milliárd forint a nyugdíjpénztári díjtartalékot gyarapította. A háztartások kötelezettségeinek 1142 milliárd forint (12,5 százalék) növekedéséből 301 milliárd forint az ingatlanhitelek állományánál jelenik meg, 657 milliárd forint pedig a fogyasztási és egyéb hiteleknél, ahol a babaváró támogatásokhoz nyújtott hitelek is megjelennek.

Forrás: MTI

PestiSracok facebook image

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!