Pesti Srácok

Népszavazást tartottak Svájcban a homofóbiát "betiltó" törvényről

Népszavazást tartottak Svájcban a homofóbiát "betiltó" törvényről

Népszavazás erősítette meg Svájcban vasárnap a diszkrimináció elleni törvény kiterjesztését a nemi irányultság alapján történő hátrányos megkülönböztetésre - jelentették hírügynökségek.

Svájcban - sok nyugat-európai országtól eltérően - nincs külön törvény, amely megvédi a melegeket és biszexuálisokat a diszkriminációtól és a gyűlöletbeszédtől.

A parlament 2018-ban kiterjesztette a nemi irányultság alapján történő hátrányos megkülönböztetésre azt a törvényt, amely tiltja a rasszizmust, az etnikai és a vallásgyűlöletet, és akár háromévi börtönbüntetéssel is sújthatónak határozta meg a törvény megszegőit.

Ennek a kiterjesztésnek azonban akadtak ellenzői a jobboldali pártok támogatóinak körében. Ők azt állítják, hogy a módosítás a szólásszabadság megsértése. Szerintük a másság gyűlöletét migránsok hozták be az országba, és hatásosabb volna a diszkrimináló bevándorlók kitoloncolása és a társadalmi párbeszéd intenzívebbé tétele a témáról. Aláírásgyűjtésbe kezdtek annak érdekében, hogy népszavazás döntsön a törvénymódosítás sorsáról, ahogy nagyon sok más kérdésben is rendszeresen referendumokat tartanak az országban. Összegyűlt a törvény szerint minimálisan szükséges 50 ezer aláírás ahhoz, hogy kiírják a népszavazást.

PestiSracok facebook image

A vasárnap megtartott szavazáson a voksolásra jogosultak 63 százaléka mondott igent a törvénymódosításra. Az igenek aránya több városban - például Genfben és Bázelban - elérte a 70 százalékot is, míg három kis, németajkú kantonban az igenek aránya alig lett több, mint a nemeké, vagy egyenesen kisebbségbe került.

Forrás: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!