Pesti Srácok

Lavrov: Washington már eldöntötte a Nyitott Égbolt-szerződés felmondását

Lavrov: Washington már eldöntötte a Nyitott Égbolt-szerződés felmondását

Moszkvában a szakértők úgy gondolják, hogy Washington már eldöntötte, felmondja a Nyitott Égbolt-szerződést - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter egy keddi, a nyilvános diplomáciáról tartott videókonferencián.

Lavrov szerint, az orosz diplomaták is erre a következtetésre jutottak az amerikai és más NATO-országbeli kollégáikkal folytatott eszmecseréket követően. Mint mondta, az orosz válasz az amerikai döntés konkrét megfogalmazásától és tartalmától, valamint attól függ, hogy az észak-atlanti szövetség többi tagja is követi-e Washington példáját. Az orosz diplomácia vezetője kételyének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Államokat követően mások is felmondják a szerződést.

Oroszországgal szemben az az amerikai kifogás, hogy korlátozta az átrepüléseket Moszkva és Kalinyingrád környékén, valamint az abház és a déloszét határ közelében, ezen felül nem engedélyezett eszközöket használ ellenőrzéseihez.

PestiSracok facebook image

Az Egyesült Államok a Hawaii- és az Aleut-szigetek fölött korlátozta a repülést. A két fél kölcsönösen megvonta a pihenő megállásra való lehetőséget több repülőterén a másik misszióinak személyzete számára. A 2002-ben hatályba lépett Nyitott Égbolt-szerződésnek 34 részes állama van, és a rendelkezései alapján az utóbbi másfél évtized során több, mint 1200 ellenőrző repülést hajtottak végre, amelyek egyik fő célja a bizalomerősítés, a leszerelési egyezmények betartásának ellenőrzése. A részes államok a szerződést a műholdas felderítő eszközök tökéletesedése ellenére is hasznosnak tartják.

Forrás: MTI; Kiemelt kép: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!