Pesti Srácok

Amerikai különmegbízott: Nyitva áll a lehetőség Irán előtt, hogy tárgyaljon a nukleáris programjáról

Amerikai különmegbízott: Nyitva áll a lehetőség Irán előtt, hogy tárgyaljon a nukleáris programjáról

Nyitva áll a lehetőség Irán előtt, hogy tárgyaljon a nukleáris programjáról az Egyesült Államokkal – jelentette ki Brian Hook, az amerikai külügyminisztérium iráni különmegbízottja Washingtonban akkreditált külföldi újságíróknak tartott sajtóértekezletén, pénteken.

Hook leszögezte: Washington eddig is készen állt a tárgyalásokra Teheránnal az atomprogramjáról, de az egyeztetések eddig – közvetítők révén – csak foglyok szabadon bocsátására korlátozódtak. A diplomata kijelentette, hogy Donald Trump amerikai elnök évek óta készen áll diplomáciai egyeztetésekre, e politika jegyében találkozott Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel háromszor is. Kifejtette: Washington szeretné, ha diplomáciai erőfeszítéseire diplomáciai válasz érkezne Teheránból. Hozzáfűzte azonban, hogy az amerikai kormányzat továbbra is él a "kemény szankciós politikával" annak érdekében, hogy tárgyalóasztalhoz kényszerítse a teheráni vezetést. Hook egyúttal sürgette Iránt, hogy bocsásson szabadon további három, Teheránban fogva tartott férfit.

A különmegbízott egy nappal azt követően beszélt diplomáciáról és tárgyalások lehetőségéről, hogy elhagyta Teheránt Michael White volt tengerészgyalogos. Az amerikai férfit 2018 júliusában tartóztatták le az iráni fővárosban, és 2019 márciusában tízévi börtönbüntetésre ítélték, mert – a vád szerint – inzultálta Irán legfőbb vallási vezetőjét, Ali Hamenei ajatollahot, továbbá személyes fényképeket osztott meg a közösségi médiában. White március közepén orvosi és humanitárius okokból elhagyhatta a börtönt; a hírek szerint enyhe tünetekkel járó koronavírus-fertőzésben szenved. Ám Iránt nem hagyhatta el, a teheráni svájci nagykövetségen kellett tartózkodnia.

Iránban Svájc nagykövetsége látja el az Egyesült Államok képviseletét, mivel Teherán és Washington között az iráni iszlám forradalom győzelme óta nincs diplomáciai kapcsolat.

PestiSracok facebook image

Donald Trump még csütörtökön, a Twitteren Svájcnak megköszönte a közvetítést, Teheránnak pedig White hazaengedését. A mikroblogban úgy fogalmazott:

Dzsavád Zárif, iráni külügyminiszter pénteken a Twitteren elvetette Trump felvetését a lehetséges megállapodásról.

– írta az iráni diplomácia vezetője, utalva arra, hogy 2018 tavaszán az amerikai kormány egyoldalúan felmondta az Iránnal 2015-ben kötött többhatalmi atomalkut. Záríf leszögezte: Washingtonnak kell tudnia, "mikor akarja kijavítani a hibáját".

Forrás: MTI

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.