Pesti Srácok

Az Európai Bizottság a külföldi támogatásokról szóló szabálykönyvet fogadott el

Az Európai Bizottság a külföldi támogatásokról szóló szabálykönyvet fogadott el

Az Európai Bizottság az uniós egységes piacon belüli külföldi támogatásokról szóló szabálykönyvet, úgynevezett fehér könyvet fogadott el, amelynek középpontjában az egységes piacon kialakítandó egyenlő versenyfeltételek állnak, és kiemelten foglalkozik a külső támogatások torzító hatásaival – jelentette be Thierry Breton, a belső piacért felelős biztos Brüsszelben, szerdán.

A biztos hangsúlyozta, hogy a kezdeményezés elősegíti, hogy az európai vállalkozások világszinten működjenek és versenyezzenek.

– fogalmazott. Thierry Breton elmondta: a fehér könyv egy általános piacellenőrzési eszköz létrehozását javasolja annak érdekében, hogy az összes olyan lehetséges piaci helyzetet felmérjék, amelyben külföldi támogatások torzulásokat okozhatnak az egységes piacon. Amennyiben valamely unión belüli vállalat külföldi támogatásban részesül, az illetékes felügyeleti hatóság kártérítési kifizetéseket, illetve strukturális vagy magatartási korrekciós intézkedéseket írhatna elő a valószínűsíthető torzító hatás orvoslására. Olyan esetben azonban, ha a támogatott tevékenység vagy beruházás olyan pozitív hatást fejt ki, amely ellensúlyozza a torzítást, a hatóság nem folytatna vizsgálatot "uniós érdek" védelmére. A kezdeményezés biztosítani fogja, hogy a kedvezményezetteknek ne származzon tisztességtelen előnye a külföldi támogatásokból uniós vállalkozások felvásárlásakor, vagy részesedés vásárlásakor. A fehér könyv javaslatot tesz arra is, hogy nem uniós kormány által nyújtott pénzügyi támogatásban részesülő vállalatoknak egy adott küszöbérték felett be kellene jelenteniük az uniós vállalatok felvásárlását az illetékes felügyeleti hatóságnak.

PestiSracok facebook image

– közölte Breton. A fehér könyv azt javasolja, hogy az Európai Bizottság legyen az illetékes felügyeleti hatóság.

Margrethe Vestager versenypolitikáért felelős biztos azt közölte: a külföldi támogatások lehetővé tehetik az ajánlattevők számára, hogy tisztességtelen előnyhöz jussanak például azáltal, hogy a piaci ár vagy akár a költségek alatti ajánlatokat nyújtanak be, és így olyan közbeszerzési szerződéseket szerezzenek meg, amelyeket egyébként nem ítéltek volna oda számukra. Ilyen esetekre a fehér könyv olyan eljárást javasol, amely szerint az ajánlattevőknek be kellene jelenteniük az ajánlatkérőnek a nem uniós országoktól kapott pénzügyi hozzájárulásokat. Amennyiben a felügyeleti hatóságok úgy értékelnék, hogy külföldi támogatás valósul meg, és emiatt tisztességtelenné vált a közbeszerzési eljárás, az ajánlattevőt kizárnák a közbeszerzési eljárásból.

– közölte az uniós biztos.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Omer Messinger

Ajánljuk még

Boros Lajos, az "erkölcsi nulla", a "tégla" – Így lett a KISZ dalnokából a Hanglemezgyár cenzora

A Hálózat 2020 június 14.
Boros Lajos, a ma is népszerű "Lali király" a Danubius Rádiónál, Bochkor Gábor társaként lett igazán ismert. A hetvenes években még politikai csasztuskákat énekelt, olyan gyengén, hogy azt még az akkori sajtó is kritizálta. A KISZ egyik kedvence eredetileg mérnök volt, de olyan jól helyezkedett, hogy 1973-ban már ő is kimehetett a berlini VIT-fesztiválra. Egy másik rendszerkedvenc duó szerint Boros feljegyzéseket írt róluk, ők ezért nem mehettek a következő VIT-re, Kubába, holott Fidel Castro öccse is rajongott értük. Ők egyszerűen "téglának" nevezték Borost. Tény, hogy Boros jól helyezkedett, mert a Hanglemezgyárnál folytatta, ahol Bors Jenő és Erdős Péter befolyásos munkatársa lett. Galla Miklós szerint Boros "erkölcsi nulla" volt, és szándékosan gyereklemezként adta ki az albumukat. A ma már kevéssé ismert, de akkor nagyon népszerű Névtelen Nulla szerint nekik is Boros tartott be, legnagyobb sikereik idején nem adta ki a lemezüket, és később is C kategóriásak lettek. Boros Lajos ismeretlen története.