Pesti Srácok

Kiriákidész uniós biztos szerint a járvány nem ért véget, további erőfeszítéseket kell tenni a közegészségügy védelme érdekében

Kiriákidész uniós biztos szerint a járvány nem ért véget, további erőfeszítéseket kell tenni a közegészségügy védelme érdekében

Sztella Kiriákidész egészségügyért felelős uniós biztos pénteken, az uniós tagállamok egészségügyi minisztereinek videoértekezletén arra figyelmeztetett, hogy a koronavírus-járvány nem ért még véget, továbbra is ébernek kell maradni, folytani kell a teszteléseket, valamint a fertőzéses esetek nyomon követését a közegészségügyi kockázatok elkerülése érdekében.

A biztos az Európai Betegség és Járványmegelőzési Központ előrejelzéseire utalva elmondta, hogy a járvány első hulláma túl van a tetőzésen szinte minden tagállamban, azonban a második szakasz már a következő hetekben megkezdődhet. Fokozott ellenőrzésre van szükség tehát, hogy a tagállami egészségügyi rendszereket ne érje váratlanul a járvány újabb erősödése. Kiriákidész bejelentette azt is, hogy a tagállamok többségükben támogatják az Európai Bizottság azon elképzelését, hogy a testület koronavírus elleni, hatékonynak tűnő oltóanyagokat vásárolhasson előzetesen gyógyszeripari vállalatoktól, amit az unió vészhelyzeti, 2,4 milliárd eurós költségvetéséből finanszíroznának. A bizottság a nyílt közbeszerzési pályázatokon kiválasztott gyártóknak a költségek jelentős részét előre kifizetné, azzal a megkötéssel, hogy a termelő biztosítja a megfelelő mennyiséget, amint az oltóanyag rendelkezésre áll. Az előfinanszírozásra azért lenne feltétlenül szükség, mivel a befektetés nélkül több gyógyszercég nem vállalja a pénzügyi kockázatokat abban az esetben, ha az oltóanyag mégsem bizonyul hatékonynak. Az uniós biztos hozzátette, hogy több tagállam – Németország, Franciaország, Olaszország és Hollandia – kétoldalú tárgyalásokat folytat gyógyszercégekkel, ami gyengítheti az uniós kezdeményezést.

– hangsúlyozta.

PestiSracok facebook image

Európában jelenleg a brit központú AstraZeneca és a GlaxoSmithKline, valamint a franciaországi Sanofi, míg az Egyesült Államokban a Pfizer, a Novavax és a Johnson & Johnson a legnagyobb gyógyszercégek, amelyek koronavírus elleni oltóanyag-tesztelést folytatnak.

Forrás: MTI; Fotó: Európai Parlament

Ajánljuk még