Pesti Srácok

Szlovénia szombattól újranyitja Olaszországgal közös határának több átkelőjét

Szlovénia szombattól újranyitja Olaszországgal közös határának több átkelőjét

Szlovénia szombattól újranyitja a Friuli-Venezia Giulia olasz tartománnyal közös határát, hétfőtől pedig az összes közös határátkelőhelyet – közölte a kormány pénteken. A szlovén kabinet döntése szerint Olaszország június 15-től felkerül a járvány szempontjából biztonságos országok listájára, és az olasz állampolgárokra ugyanaz a rezsim vonatkozik majd, mint az osztrák vagy a magyar állampolgárokra, vagyis korlátozások nélkül léphetik át a szlovén határt. A listán hétfőtől Montenegró is szerepel majd.

A szlovén válságkabinet pénteki jelentése szerint az utóbbi huszonnégy órában kettővel, 1490-re nőtt az új koronavírussal diagnosztizáltak fertőzöttek száma, és nem regisztráltak új halálesetet, így a járvány halálos áldozatainak száma százkilenc maradt. A diagnosztizált betegek közül mindössze hatan vannak kórházban; közülük senkit sem ápolnak intenzív osztályon. Az utóbbi két hét alatt nulla és kettő között változott az új koronavírus-fertőzöttek száma; ez alól csak június 5. volt kivétel, amikor öttel nőtt az esetszám.

A szomszédos Horvátországban az elmúlt egy napban nem emelkedett a fertőzöttek száma, és egy ember hunyt el a Covid-19 betegség következtében, így a regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma 2249 maradt, a járvány halálos áldozatainak száma pedig százhétre emelkedett. Az utóbbi hétben – kedd kivételével, amikor kettővel nőtt a fertőzöttek száma – az új esetszám nem haladta meg az egyet. Az első fertőzés több, mint három hónappal ezelőtti megjelenése óta 2133 beteget nyilvánítottak gyógyultnak. A diagnosztizált betegek közül hatan vannak kórházban, közülük senki sincs lélegeztetőgépen. Horvátország annak érdekében, hogy megmentse a nyári idényt, még május végén megnyitotta határait több EU-tagállam állampolgárai előtt, Olaszország azonban egyelőre még nincs a kedvezményezett országok listáján.

Forrás: MTI; Fotó: AFP/Jure Makovec

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!