Pesti Srácok

A Hagyományok Háza újabb hangzómellékletes népmeseválogatás-sorozatot indított

A Hagyományok Háza újabb hangzómellékletes népmeseválogatás-sorozatot indított

A Hagyományok Háza újabb hangzómellékletes népmeseválogatás-sorozatot indított, amelynek első kötete Kibédi népmesék Ráduly Jánostól címmel jelent meg. Ráduly János tanár, folklórkutató a kötet anyagát az 1960–70-es években gyűjtötte életének meghatározó falujában, a Kis-Küküllő-menti Kibéden. A kibédi adatközlők magyarok és magyar anyanyelvű cigányok voltak, az eredeti népmeséket a kutató magnetofonra rögzítette, majd leírta a felvett szöveget.

A huszonegy mesét tartalmazó könyvet Dala Sára népmese-szakelőadó szerkesztette. Ráduly, mint ahogy minden kötetében jelezte is, a hallottakat stilizálta és az irodalmi köznyelvhez közelítette úgy, hogy a székelyes, kibédies íz a történetekben ne csorbuljon. Az összeállítás újdonsága abban rejlik, hogy a leírtak mellett a meséket élőben is meg lehet hallgatni a magyar mesemondás hagyományos stílusában, vagyis nem felolvasva, hanem fejből, improvizálva elmondva. A kötetet Streicher András illusztrációi színesítik. A Kibéden gyűjtött meseanyag híven tükrözi a környék hagyományait. A népmesei műfajok gazdag tárházába beletartoznak többek között a hazugságmesék, formulamesék, állatmesék, novellamesék és tündérmesék. A gyűjtések archaikus, régies elemekben gazdag meseanyagot dokumentáltak, amelyek különlegesen szép nyelvi fordulatokat őriztek meg. A Hagyományok Háza újabb hangzómellékletes népmeseválogatás-sorozatának célja a mesehallgatás, a meseolvasás és a mesemondás népszerűsítése ellátása a korlátozások ideje alatt is biztosított.

Forrás: MTI

PestiSracok facebook image

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!