Pesti Srácok

Megszavazták az új román kormányt, amelyben az RMDSZ is helyet kapott

Megszavazták az új román kormányt, amelyben az RMDSZ is helyet kapott

Bizalmat szavazott a kétkamarás román parlament szerdán Florin Cîțu (képünkön) miniszterelnök jobbközép koalíciós kormányának, amelyet a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az USR-PLUS szövetség és Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) alakított a december 6-i parlamenti választások után.

A Cîțu-kormányt a koalíciós pártok és a kisebbségi frakció kétszázhatvan törvényhozója szavazta meg. A kabinet beiktatásához legalább kétszázhuszonnyolc szavazatra volt szükség, száznyolcvanhat képviselő és szenátor a kormány beiktatása ellen voksolt. A választási bizottság szerint a kétkamarás bukaresti parlamentben négyszázhatvanhat törvényhozó nyert mandátumot, de közülük tizenegy egyelőre nem tagja parlamentnek, mert nem tette le a hivatali esküt. A kormány beiktatásához, vagy leváltásához a törvényhozók többségének támogatására van szükség.

Parlamenti beszédében Cîțu – akinek első felszólalását a szociáldemokrata és a nacionalista ellenzék füttykoncerttel, a jobbközép koalíció pedig tapssal fogadta – kormánya európai elkötelezettségét hangsúlyozta, és az Amerikai Egyesült Államokkal ápolt speciális katonai és gazdasági kapcsolat továbbvitelét ígérte. Legfontosabb célkitűzésének az egészségügyi válság lezárását, és a gazdaság talpra állítását nevezte. Beruházásokra alapozó, vállalkozóbarát gazdaságpolitikát ígért, amellyel a 2024-ig tartó kormányzati ciklusban az Európai Unió legnagyobb gazdasági növekedését akarják elérni. A PNL által jelölt Cîțu rámutatott: kormánya számára a magántulajdon szent, a vállalkozó pedig hős. A miniszterelnök a bürokrácia leépítését, a közterhek igazságosabb elosztását, valamint az állami intézményrendszer digitalizálását és a polgárok szolgálatába állítását ígérte. Hozzátette: a nyugdíjasokat és segítségre szorulókat sem hagyják magukra.

Marcel Ciolacu, a legnagyobb frakcióval rendelkező, de ellenzékbe szorult Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke a nemzet szégyenének, vesztes bandának nevezte a szerinte halva született, rabolni érkező jobbközép koalíciós kormányt. Szintén a közpénzek lenyúlása és a kiváltságok megkaparintása iránti türelmetlenséggel magyarázta a kormány beiktatása körüli sietséget George Simion, a román parlamentbe újonnan bejutott nacionalista párt, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) társelnöke és képviselőházi frakcióvezetője. Az RMDSZ nevében felszólaló Csoma Botond képviselőházi frakcióvezető a választásokon tapasztalt érdektelenségre utalva rámutatott: a jobbközép koalíciónak és az új kormánynak helyre kell állítania az államba vetett bizalmat, a stabilitás és építkezés időszakát kell elhoznia az utóbbi nyolc év politikai válságai, egymást váltó kormányai után. Leszögezte: a romániai magyarok nem jelentenek nemzetbiztonsági fenyegetést, nem ellenségei a románoknak, hozzá akarnak járulni szülőföldjük fejlődéséhez. Az új román kormány szerda este lép hivatalba, miután a kabinet tagjai leteszik a hivatali esküt Klaus Iohannis államfő előtt.

PestiSracok facebook image

Forrás: MTI; Fotó: MTI/Baranyi Ildikó

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!