Pesti Srácok

Ötezer vakcinával hálálja meg a magyar orvosoknak Banglades a sziámi ikrek életét

Ötezer vakcinával hálálja meg a magyar orvosoknak Banglades a sziámi ikrek életét

A magyar orvosok által végzett ötszáz ingyenes égési sebészeti és helyreállító plasztikai műtét, valamint a sziámi ikerpár, Rukia és Rabia sikeres szétválasztása miatt ajánlott fel Banglades ötezer dózis oxfordi licensz alapján készült vakcinát Magyarországnak.

A magyar külügyminisztérium a Blikknek megerősítette, hogy ötezer vakcina érkezhet Bangladesből. Azt írták, az oltóanyagot Banglades ajánlotta fel, mégpedig hálából, amiért a Csókay András idegsebész és Pataki Gergely plasztikai sebész vezette magyar orvoscsoport sikeres műtétet hajtott végre a fejüknél összenőtt ikerlányokon, Rukián és Rabián. Mint azt a PestiSrácok.hu is megírta, magyar orvosok választották szét a bangladesi sziámi ikreket, Rukiát és Rabiát. Banglades a köszönetét szeretné kifejezni a magyar orvosok fantasztikus teljesítményért, ezért ajánlott fel ötezer dózis Covishield vakcinát, amelyet az AstraZeneca licensze alapján gyártanak Indiában – közölte a Blikkel a Külgazdasági és Külügyminisztérium sajtófőosztálya, hozzátéve: egyelőre a megbeszélések zajlanak az üggyel kapcsolatban. A Blikk információi szerint, Rukia és Rabia szétválasztása azonban csak egy ok volt a több száz közül: a bangladesi állam valójában azt az ötszáz elvégzett ingyenes plasztikai műtétet akarta meghálálni, amit a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány magyar orvoscsoportja 2010 óta Bangladesben elvégzett helyreállító plasztikai és égési sebészeti missziói során. A beavatkozások között életmentő műtétek is voltak.

– mondta dr. Pataki Gergely plasztikai sebész, a bangladesi orvosi misszió és a Cselekvés Alapítvány alapítója.

PestiSracok facebook image

– tette hozzá a plasztikai sebész. Az orvoscsoport másik kulcsfigurája, Dr. Csókay András is örömmel vette a bangledesi segítséget; szerinte ez nagyon kedves dolog a bangladesi kormánytól.

– mesélte az idegsebész, aki a szétválasztott ikrek családjával azóta is tartja a kapcsolatot; legutóbb újévkor váltottak levelet.

Mint korábban megírtuk, Rukiát és Rabiát 2019 augusztusában, egy harminc órás műtéttel választotta szét a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány szervezésében összeállt harminchárom fős magyar egészségügyi csapat. A beavatkozást Rukia viselte jobban: dr. Csókay elmondása szerint ő azóta is rendületlenül gyógyul.

– mondta el az orvoscsoport vezetője.

– reménykedett dr. Csókay, aki szerint két-három év is eltelhet, mire kiderül, mennyire tudja Rabia kiheverni a műtétet és a – nem sebészi szövődményként bekövetkezett – rejtélyes bevérzést.

Bangladesnek egyébként van miből vakcinákat felajánlania a magyar kormánynak, hiszen már most ötmillió oxfordi vakcina érkezett az országba, és további huszonötmillió oltásra van szerződésük. Az indiai Serum Intézet ugyanis licensz alapján egymilliárd Oxford–AstraZeneca vakcinát állíthat elő, hogy abból a térség nagyon vagy közepesen szegény országaiba juttasson. Ezek közül kerülhet az említett ötezer vakcina Magyarországra. Banglades egyébként darabjáért négy dollárt (1180 forintot) fizet a vakcinákért az indiai üzemnek. Az AstraZeneca vakcinája január 29-án kapta meg az Európai Gyógyszerügynökség engedélyét. Az Európai Unió háromszázmillió dózissal rendelt az oltóanyagból, és további 100 millió vakcina vételére van opciója.

Forrás: Blikk; Fotó: MTI/EPA/Abir Abdullah

Ajánljuk még

Eldorádóból Mexikóba – Ma negyven éve, hogy utoljára vb-re jutott a magyar válogatott

Exkluzív 2025 április 17.
Napra pontosan negyven éve annak, hogy a magyar labdarúgó-válogatott kijutott a mexikói világbajnokságra. Akkor még csak nem is sejthettük, hogy a következő négy évtized vb-mentes lesz számunkra. Ma, ennek ismeretében még inkább felértékelődik a negyven évvel ezelőtti fantasztikus vb-selejtezős menetelés, amelyre a koronát a Hanappi-stadionban tette fel Mezey György legénysége. A máig emlékezetes bécsi diadalt idézzük most fel az évforduló alkalmából.

Vérrel írt üzenet, fegyverarzenál, eltévedt lövedék – Fokozódik a feszültség a déli határnál

Exkluzív 2023 szeptember 5.
Tovább súlyosbodott a helyzet a déli határunk szerb oldalán azóta, hogy Az Akta bemutatta a terrorista embercsempész bandák táborait, akiknek az egymással folytatott háborúja a helyi magyarok életét veszélyezteti. Ahogy riportunkban bemutattuk, afgán és észak- afrikai terrorista csoportok tanyáznak a Szabadka környéki erdőkben, sorozatlövő, gránátvető fegyverekkel és gránátokkal ellátva, és most már naponta vannak tűzharcok, lőnek és robbantanak, gyakran a lakóházak közelében. Ezek a bandák szervezik a napi több száz, Zágrábból a Délvidékre érkező illegális migráns továbbjuttatását. Az elmúlt napokban fokozódott az amúgy is tarthatatlan helyzet. A lövöldözések maradványait, lőszerhüvelyeket néhány tíz méterre a határtól százával találni – már a határon lőnek, miközben 300–400 fős csoportok invázióját irányítják neki a kerítésnek. És már nem létráznak: végigvágják a kerítést, azon tuszkolják át az embereket az akciót fegyveresekkel fedező embercsempészek. A PestiSrácok.hu számos exkluzív felvételt kapott a terroristákról és a felkutatásukra irányuló akciókról. Megtaláltuk a TikTokon az embercsempész bandák egymásnak szóló hadüzeneteit, különböző üzenetekkel ellátott videóit. Ezek a felvételek is jól mutatják, hogy elit terrorista csoportok háborúja dúl az embercsempész piacért, illetve területekért. A BIRN balkáni oknyomozó portálnak pedig a csoportok vezetőit is sikerült beazonosítania, és belső informátoraik által a területfelosztási harcok eseményeit is feltérképezték. Hat hónapon át tartó kutató-elemző munkájukból az is kiderül, hogy a marokkói és afgán bandák háborújához főleg Koszovóból albán bűnözői körök biztosítják a fegyvereket, méghozzá igencsak borsos áron.

A játék ma sem volt igazán jó, de a győzelem végre megvan! – Barátságos labdarúgó-mérkőzés: Azerbajdzsán–Magyarország 1–2 (1–2)

Exkluzív 2025 június 10.
Megszerezte első idei győzelmét a magyar labdarúgó-válogatott, miután küzdelmes, de alacsony színvonalú mérkőzésen Bakuban legyűrte Azerbajdzsán válogatottját. Csapatunk nem játszott jól, helyzetkihasználásunk ma is csapnivaló volt, de pozitívum, hogy a győzelmet így is meg tudtuk szerezni, Varga Barnabás pedig közel egy év után ismét eredményes tudott lenni a válogatottban.