Pesti Srácok

Potápi: a magyar közösségek megtartásában kulcsfontosságú a magas színvonalú, anyanyelven elérhető egészségügyi ellátás

Potápi: a magyar közösségek megtartásában kulcsfontosságú a magas színvonalú, anyanyelven elérhető egészségügyi ellátás

Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára pénteken jelentette ki, hogy a magyar közösségek megtartásában kulcsfontosságú, hogy magas színvonalú, magyar nyelven elérhető egészségügyi ellátás működjön a határainkon túl is. Fontos, hogy a külhoni magyarság a szülőföldjén biztonságban érezze magát.

A Nemzetpolitikai Államtitkárság megbízásából a Bethesda Gyermekkórházzal és a Magyar Gyerekorvosok Társaságával együttműködésben indított, külhoni magyar egészségügyi szakembereknek szóló online képzéssorozat indulása alkalmából megfogalmazott közleményben jelzik, hogy a 2021 a nemzeti újrakezdés éve keretében az államtitkárság tematikus hónapokat tart. Január a sport hónapja volt, február pedig a gyermekegészség hónapja lesz. Ennek részeként négyalkalmas online képzéssorozatot szerveznek február 5-e és 26-a között külhoni magyar gyermekorvosok, ápolók, gyermekegészségügyi szakemberek számára, amelynek célja a tudásátadás és a Kárpát-medencei szakmai hálózat erősítése.

Potápi Árpád János kiemelte: a járványhelyzet is megmutatta, hogy nemcsak a gazdaság vagy éppen a turizmus területén van szükség egységes Kárpát-medencei nézőpontra, hanem az egészségügy területén is. Hozzátette: az államtitkárság évek óta kiemelten támogatja a külhoni magyar családokat és az őket körülvevő védőhálót, amelynek fontos szereplői a gyermekegészségügyben dolgozók. Az államtitkár felidézte: 2013-ban megkezdték a Kárpát-medencei gyermekgyógyász-hálózat kiépítését, 2017-ben pedig a védőnői gyakorlat Kárpát-medencei kiterjesztését; mára több szakmai fórumon rendszerszintűvé vált a Kárpát-medencei részvétel.

A közleményben idézték Velkey Györgyöt, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatóját, a Magyar Gyerekorvosok Társaságának tiszteletbeli elnökét, aki kiemelte: a COVID-világjárvány elszigeteltté teszi a szakembereket is, ezért is tartja különösen fontosnak, hogy a határon túli szakemberekkel kialakult kapcsolatok az online térben is folytatódjanak. Az online konferenciákon különböző tematika szerint szólítják meg a külhoni kollégákat; ezzel is céljuk, hogy elmélyítsék az egységes szemléletű magyar gyermekegészségügy szakmai kapcsolatrendszerét. Az online képzések keretében több fontos témát érintenek, így a táplálkozás kérdéskörét, a gyermekkori szorongás kezelésének területét, a hit és gyógyulás kapcsolatát, valamint gyermekneurológiai továbbképzés is szerepel a programok között – tudatta az államtitkár.

PestiSracok facebook image

Forrás: MTI; Fotó: MTI/Soós Lajos

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!