Pesti Srácok

Elkészült a poszt-Covid szindróma hazai protokollja

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) koordinálásával elkészült a poszt-Covid szindróma szakmai protokollja, amely több ország jó gyakorlatait veszi alapul, a magyarországi viszonyokhoz adaptált formában – jelentette be legújabb, az Emmi Facebook-oldalára feltöltött videójában Kásler Miklós tárcavezető. Az emberi erőforrások minisztere elmondta, hogy az országos intézetek több neves szakemberének bevonásával elkészített kezelésrend komoly segítséget jelent mind a betegeknek, mind az orvosoknak.

– mondta a tárcavezető. Hozzátette, hogy részben légzőszervi, részben keringési elégtelenség maradhat vissza; gyakori a fejfájás, végtagfájdalom, fáradtságérzet és a lelki problémák. Kásler Miklós hangsúlyozta, hogy a protokoll hatékony segítséget nyújt a kórházi orvosoknak, közérthető módon segíti a kórházak dolgozóit a fertőző betegek ellátására való felkészülésében és gyakorlatában. Bemutatja, hogy mit kell tenni a fertőzésre gyanús személyeknek, ha megbetegedés tüneteit észlelik magukon, és hova fordulhatnak az egészségügyi ellátórendszeren belül. A protokollal kapcsolatban kiemelte, hogy magába foglalja a prognózis és a kezelés alapelveit, kitér a képalkotó vizsgálatok alkalmazására, a mintavételi eljárásokra, valamint a laboratóriumi vizsgálatra kijelölt intézmények elérhetőségére is. A nemzetközi ajánlások figyelembevételével bemutatja többek között az egyéni védőeszközök alkalmazásának helyes gyakorlatát, az egészségügyi személyzet, betegekkel való közvetlen érintkezésének szabályait. Az eljárásrend jövőjével kapcsolatban elmondta: a minisztérium poszt-Covid ambulancia felállítását tervezi az országos intézetekben, az egyetemek klinikai központjaiban és a megyei kórházakban.

PestiSracok facebook image

– zárta üzenetét a miniszter.

Forrás: Emmi Facebook-oldala; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!