Pesti Srácok

Jóváhagyta a román parlament az új koalíciós kormány költségvetési tervezetét

Jóváhagyta a román parlament az új koalíciós kormány költségvetési tervezetét

Módosítások nélkül jóváhagyta a kétkamarás román parlament együttes ülése kedden a Florin Cîțu liberális miniszterelnök vezette, tavaly év végén beiktatott koalíciós kormány idei központi költségvetését.

A szociáldemokrata ellenzék által beterjesztett több, mint 3500 módosító indítvány mindegyikét elutasította a jobbközép parlamenti többség. Florin Cîțu miniszterelnök szerint első alkalommal történt meg a rendszerváltás utáni három évtizedben, hogy egy költségvetés-tervezet "tisztán" kerül ki a parlamentből. Az ellenzék viszont "költségvetési diktatúrának" minősítette az összes módosító indítvány leszavazását.

Cîțu azt hangoztatta: kormánya a beruházásokra összpontosító, a központi és helyi közigazgatás reformját elindító, a tartós gazdasági növekedést megalapozó "felelős" büdzsét terjesztett a parlament elé, amely úgy mérsékeli a világjárvány idején elszabadult deficitet, hogy közben nem faragja le a béreket, és nem növeli az adóterheket. A nyugdíjak és a családi pótlék emelésének elnapolása ellen tiltakozó szociáldemokrata ellenzék társadalomellenesnek, törvénytelennek és nemzetellenesnek minősítette a költségvetést, és a társadalmi szolidaritás teljes hiányával vádolta a kormányt.

A kormánykoalícióban részt vevő Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részéről felszólaló Miklós Zoltán, a képviselőház pénzügyi bizottságának tagja elmondta: serkentik az uniós pénzalapokból finanszírozható infrastrukturális beruházásokat, ezekhez a költségvetés biztosítja a szükséges előlegeket. Az RMDSZ a magyarok által lakott települések egészségügyi intézményeinek fejlesztését és a magyar vezetésű önkormányzatok projektjeinek finanszírozását is támogatta.

PestiSracok facebook image

– mondta a magyar közmédiának nyilatkozva Miklós Zoltán.

A keddi végszavazáson 234 képviselő és szenátor támogatta, 170 pedig ellenezte a 7,16 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal számoló költségvetési törvényt. Románia a tavalyi évet 9,79 százalékos deficittel zárta.

Forrás: MTI; Kiemelt kép: MTI/EPA/Robert Ghement

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!