Pesti Srácok

A franciák többsége egyetért a polgárháborúra figyelmeztető tábornokok kezdeményezésével

A franciák többsége egyetért a polgárháborúra figyelmeztető tábornokok kezdeményezésével

Korábban mi is beszámoltunk arról a nyílt levélről, amelyben nyugalmazott francia katonatisztek, köztük tábornokok, figyelmeztették Emmanuel Macront az országot fenyegető polgárháborúra, és felhívták a közvéleményt a patriotizmust megvédő politikusok támogatására, hogy megvédjék az országot a széteséstől. A Valeurs Actuelles című jobboldali lap számára készült felmérés alapján a franciák többsége támogatja a felhívást.

A nagyjából ezerhatszáz főt érintő közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek ötvennyolc százaléka támogatja a mintegy húsz nyugalmazott tábornok, száz, szintén többségében nyugalmazott magas rangú tiszt és több mint ezer katona által aláírt felhívást, amelyben Emmanuel Macron államfőt a patriotizmus képviseletére kérték. A szöveg először egy blogban, majd április 21-én a Valeurs Actuelles-ben jelent meg, a Charles de Gaulle néhai köztársasági elnök elleni puccskísérlet hatvanadik évfordulóján. A válaszadók hatvannégy százaléka hallott a nyílt levélről, harmincnyolc százalékuk pontosan tudja, hogy miről van szó. A Valeurs Actuelles által most közölt felmérés szerint a megkérdezettek közül sokan egyetértenek a nyílt levélben megfogalmazott néhány más kérdéssel is. Így például az erőszak francia földön tapasztalható fokozódásával a megkérdezettek nyolcvannégy százaléka ért egyet, hetvenhárom százalékuk a levélírókhoz hasonlóan szintén úgy gondolja, hogy Franciaország szét fog esni, hetvennégy százalékuk egyetért azzal a megállapítással, hogy az antirasszizmus kontraproduktív hatást válthat ki, illetve azzal, hogy hogy egyes francia városokban nem alkalmazzák a köztársaság törvényeit. Ez utóbbit a megkérdezettek nyolcvanhat százaléka gondolja így.

A felmérésben részt vevők csaknem fele (negyvenkilenc százalék) támogatná a hadsereg beavatkozását a rend helyreállítása érdekében. Kevesebb mint harmaduk gondolja úgy, hogy az aláírókat szankcionálni kellene, mint ahogyan azt Florence Parly francia védelmi miniszter kilátásba helyezte. Az aláírók elítélték a "szétesést, ami a hazát sújtja", "a közösségek közötti gyűlölködést, amelyet egyfajta antirasszizmus táplál", "az iszlamizmust és a külvárosi hordákat", amelyek "az alkotmányunkkal ellentétes dogmák alá" kényszerítették az ország egy részét. A katonák az írásukban jelezték, hogy "készen állnak olyan politikusokat támogatni, akik a nemzet megóvására tekintettel vannak". Arra is felhívták a figyelmet, hogy amennyiben a jelenlegi politika folytatódik, "az aktív bajtársak beavatkozására lesz szükség". Franciaországban katonák ilyen jellegű állásfoglalása példátlan, a hadsereg hagyományosan távol tartja magát a politikai vitáktól. A köztisztviselőkre vonatkozik a "visszafogottság kötelezettsége", amely a nyilvános állásfoglalásokban politikai semlegességet jelent. Az aláírók jelentős része viszont már nyugalmazott, és többen megmérették már magukat helyhatósági választásokon a Marine Le Pen vezette Nemzeti Tömörülés színeiben. Jean Castex francia miniszterelnök szerdán "a leghatározottabban" elítélte a nyílt levelet. A több mint ezerötszáz aláíró közül tizennyolc aktív katonát azonosított a hadsereg, valamennyiüknek a katonai felső tanács elé kell állniuk. Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörülés vezetője, aki a felmérések szerint a jövő évi elnökválasztás első fordulóját a 2017-es voksoláshoz hasonlóan megnyerheti, kedden ismételten támogatásáról biztosította az elégedetlen katonákat, és azt kérte, szavazzanak rá jövőre.

Forrás: MTI; Fotó: AFP PHOTO / Joel Saget

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!