Pesti Srácok

Most a dán migrációs törvénynek esett neki az ENSZ menekültügyi főbiztosa

Most a dán migrációs törvénynek esett neki az ENSZ menekültügyi főbiztosa

Dániában nemrégiben hoztak új migrációs törvényt, amelynek értelmében lehetőség nyílik a menedékkérők külföldre, akár Európán kívüli országokba történő áttelepítésére. Mi sem természetesebb, mint hogy a döntés azonnal vörös lámpát gyújtott az ENSZ menekültügyi főbiztosának, Filippo Grandinak szemében, aki azonnal hevesen bírálni kezdte a dán rendelkezést.

A menedékkérők kényszerű átszállításához vezet a szabályozás, amennyiben valóban hatályba lép – hangsúlyozta Grandi. Úgy fogalmazott, hogy Dánia ezzel szembefordul a nemzetközi jog alapján fennálló kötelezettségeivel. Kijelentette, hogy az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) határozottan elutasítja a menedéknyújtásra vonatkozó nemzetközi kötelezettségek teljesítésének elutasítását, vagy azok más államokra történő áthárítását. Az UNHCR már a törvénytervezet elfogadása előtt bírálta Dánia elképzeléseit a partnerországokban létesítendő központokról, ahol a királyság területére érkező menedékkérőket helyeznék el menedékkérelmük elbírálásának idejére. A törvény értelmében még a dán hatóságok által hivatalosan menekültnek nyilvánítottak sem számíthatnak letelepedésre az országban. A tervek szerint ugyanis a partnerországban maradnának, vagy egy másik országban működő ENSZ-menekülttáborba szállítanák őket. Dániának eddig még nem sikerült megállapodnia a menedékkérők külföldi elhelyezéséről, de több potenciális partnerországgal is tárgyalásokat folytat. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága felelőtlen és hosszú távon fenntarthatatlan megoldásként jellemezte a dán törvényt. Figyelmeztetett arra is, hogy az versengést indíthat be a szabályozást követni igyekvő uniós tagállamok között. Grandi hangsúlyozta, hogy az UNHCR továbbra is együttműködik Dániával, ugyanakkor szakértői segítséget, továbbá "pragmatikus alternatívákat" ajánlott. A dán kormánynak korábban is voltak hasonló elképzelései, azok azonban nem realizálódtak.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Salvatore Di Nolfi

PestiSracok facebook image

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!