Pesti Srácok

Csütörtökön dönthetnek Varsóban arról, hogy a lengyel vagy az uniós jognak van elsőbbsége

Csütörtökön dönthetnek Varsóban arról, hogy a lengyel vagy az uniós jognak van elsőbbsége

Csütörtökön dönthet a varsói alkotmánybíróság arról, hogy a lengyel vagy az uniós jognak van elsőbbsége Lengyelország jogrendszerében. A várakozások szerint a testület a nemzeti jog primátusát fogja megállapítani. Ez borítékolhatóan újabb komoly konfliktusokat okoz majd a lengyel vezetés és az Európai Unió között.

Varsó úgy véli, hogy az Európai Bizottság jogalap nélkül próbál meg beavatkozni a belügyeibe, ezért indították meg a vizsgálatot az alkotmánybíróságon. A lengyel jogrendszer reformját már a kezdetektől fogva éles kritikák övezik az Európai Unió részéről. A vádak szerint az átalakítás jelentősen csökkenti a jogrendszer függetlenségét, a Varsóban hatalmon lévő Jog és Igazságosság párt viszont indoklása szerint a bíróságok hatékonyságának növelését szeretné elérni. Az EU-ban sokan attól tartanak – köztük az Európai Bizottság is –, hogy ha a lengyel alkotmánybíróság kimondja a lengyel jog elsőbbségét az uniós joggal szemben, az a közösség jogrendszerének alapját rengetné meg. Az Európai Unióban a közösségi jognak primátusa van a nemzeti jogrendszerekkel szemben, az uniós szabályokat a tagállamoknak implementálniuk kell a saját jogrendjükbe. Ezen a rendszeren tavaly már lyukat ütött a német alkotmánybíróság, amely kimondta, hogy egy adott ügyben az Európai Unió Bírósága túlterjeszkedett a hatáskörén, valamint önkényes jogértelmezést hajtott végre, és emiatt a döntése nem kötelező érvényű. Az Európai Bizottság akkor úgy reagált, hogy a német döntés sérti az uniós jog alapelveit, amiért kötelezettségszegési eljárást kell indítani – írta az Euronews.

Forrás: Euronews; Fotó: PS

PestiSracok facebook image

Ajánljuk még

Boros Lajos, az "erkölcsi nulla", a "tégla" – Így lett a KISZ dalnokából a Hanglemezgyár cenzora

A Hálózat 2020 június 14.
Boros Lajos, a ma is népszerű "Lali király" a Danubius Rádiónál, Bochkor Gábor társaként lett igazán ismert. A hetvenes években még politikai csasztuskákat énekelt, olyan gyengén, hogy azt még az akkori sajtó is kritizálta. A KISZ egyik kedvence eredetileg mérnök volt, de olyan jól helyezkedett, hogy 1973-ban már ő is kimehetett a berlini VIT-fesztiválra. Egy másik rendszerkedvenc duó szerint Boros feljegyzéseket írt róluk, ők ezért nem mehettek a következő VIT-re, Kubába, holott Fidel Castro öccse is rajongott értük. Ők egyszerűen "téglának" nevezték Borost. Tény, hogy Boros jól helyezkedett, mert a Hanglemezgyárnál folytatta, ahol Bors Jenő és Erdős Péter befolyásos munkatársa lett. Galla Miklós szerint Boros "erkölcsi nulla" volt, és szándékosan gyereklemezként adta ki az albumukat. A ma már kevéssé ismert, de akkor nagyon népszerű Névtelen Nulla szerint nekik is Boros tartott be, legnagyobb sikereik idején nem adta ki a lemezüket, és később is C kategóriásak lettek. Boros Lajos ismeretlen története.

Volt egyszer egy magyar maffiaháború - Húsz éve végezték ki Portik riválisát, Seres Zoltánt

Az alvilág titkai 2019 április 13.
Húsz évvel ezelőtt, 1999. április 12-én Tahitótfaluban, a nyílt utcán, az autójában gyilkolták meg az éjszakai életben korábban „Igazságosnak” nevezett Seres Zoltán vállalkozót. A motoros merénylők nemcsak vele, hanem olasz üzlettársával, Sforza Nazzarenoval is végeztek, aki néhány órával később, a kórházban hunyt el. A gyilkosok a fegyvert eldobták, majd elhajtottak a helyszínről. A kocsi az AK-47-es gépkarabélyból leadott, legalább 15-20 lövés után az egyik családi ház falába csapódott, és a támadást csak a hátsó ülésen ülő, majd sokkot kapó tolmács élte túl.