Pesti Srácok

Ukrajna továbbra sem ismeri el őshonos kisebbségnek a kárpátaljai magyarságot

Ukrajna továbbra sem ismeri el őshonos kisebbségnek a kárpátaljai magyarságot

A Kárpátalja területén több mint 1100 esztendeje letelepedett magyarság továbbra sem számít őshonos kisebbségnek Ukrajnában – hívta fel a figyelmet a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) hétfői közleményében. A Szövetség arra a bejelentésre reagált, amely szerint módosítások nélkül fogadták el az őshonos népcsoportok jogait szabályozó törvényt Ukrajnában, amely így csupán a Krím-félszigeten élő kisebbségekre vonatkozik.

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség sajnálatosnak tartja, hogy módosítások nélkül fogadták el az őshonos népcsoportok jogait szabályozó törvényt, amely csupán a Krím-félszigeten élő kisebbségekre vonatkozik és az országban élő többi kisebbségre nem terjesztették ki – áll közleményükben. Hozzáteszik: számos alkalommal hívták fel a figyelmet arra, hogy az őshonos népcsoport fogalmának és jogainak definiálásakor vegyék figyelembe az idevágó nemzetközi gyakorlatot, a Velencei Bizottság ajánlásait és a diszkriminációmentesség követelményeit is.

– fogalmaznak, hozzátéve: érthetetlen, hogy az illetékeseket döntésük meghozatalakor miért hagyták figyelmen kívül a történelmi tényeket.

PestiSracok facebook image

A KMKSZ ugyanakkor üdvözli, hogy Mikola Tiscsenko, a Nép Szolgája párt parlamenti frakcióvezető-helyettesének Facebook-bejegyzésében arra tett utalást, hogy külön törvénytervezet kidolgozására készülnek, amely megvédi a magyarok és más Ukrajnában élő nemzetiségi kisebbségek jogait is.

Forrás: karpataljalap.net; Fotó: MTI/Nemes János

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!