Pesti Srácok

Elmarasztalta Oroszországot az Emberi Jogok Európai Bírósága

Elmarasztalta Oroszországot az Emberi Jogok Európai Bírósága

Elmarasztalta Oroszországot kedden az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB), amiért nem folytattak hatékony vizsgálatot Natalja Jesztyemirova neves orosz emberi jogi aktivista elrablása és meggyilkolása ügyében. Az orosz illetékesek egyelőre nem reagáltak a döntésre.

Jesztyemirova, aki 2009-ben történt a meggyilkolása idején ötvenegy éves volt, a kaukázusi Csecsenföld fővárosában, Groznijban dolgozott a Memorial emberi jogi szervezet munkatársaként, és a rendvédelmi szervek által elkövetett törvénytelen emberöléseket, eltűnéseket és visszaéléseket dokumentálta. 2009 júliusában elrabolták és meggyilkolták, fejbe és mellbe lőtték. Holttestére a szomszédos Ingusföldön találtak rá. Ítéletében az EJEB leszögezte, hogy nem volt elég bizonyíték annak a megállapítására, hogy Natalja Jesztyemirovát állami titkosügynökök rabolták el, mint ahogy a meggyilkolt emberi jogi aktivista nővére, Szvetlana Jesztyemirova állította, aki a feljelentést tette a bíróságon. A bíróság ugyanakkor megállapította, hogy a bizonyítékok alapján kétség merül fel a vizsgálat alapossága kapcsán, és a kormány nem bocsátotta a teljes nyomozati aktát a bíróság rendelkezésére. Az orosz hatóságok egyelőre nem reagáltak az ítéletre. Az orosz média azt emelte ki az ítélet kapcsán, hogy nem találtak bizonyítékot az állam érintettségére. Jesztyemirova lánya, Lana közölte, hogy elégedetlen az ítélettel.

– írta közleményében. 2010-ben az orosz nyomozók Alhazur Basajev lázadót vádolták meg az emberi jogi aktivista elrablásával és megölésével, akinek a tartózkodási helye azóta is ismeretlen. A Kreml bírálói és emberi jogi aktivisták szerint Moszkva szemet hunyt a csecsenföldi emberi jogi visszaélések felett.

PestiSracok facebook image

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!