Pesti Srácok

Mától életbe léptek a maszkviselés új szabályai

Mától életbe léptek a maszkviselés új szabályai

Újra kötelező maszkot viselni a zárt helyiségekben, az egészségügyi dolgozók számára pedig előírás a megerősítő harmadik oltás felvétele. A koronavírus-járvány negyedik hullámának megfékezése érdekében hozott új intézkedések péntek éjféltől léptek életbe.

Csütörtökön röviddel éjfél előtt jelentek meg a Magyar Közlönyben az aznapi Kormányinfón Gulyás Gergely kancelláriaminiszter által ismertetett, szombattól érvényes új járványügyi előírások. Ezek alapján, a koronavírus-járvány negyedik hullámának megfékezése érdekében szigorítottak: szombat hajnaltól (péntek éjféltől) visszatér az év első felében már megszokott maszkviselés a zárt helységekben – némi módosítással. A harmadik oltás felvételét pedig nemcsak az egészségügyi dolgozók számára tették kötelezővé.

Maszkhasználat:

  • zárt térben kötelező lesz a maszk;
  • üzletekben, múzeumban, moziban, könyvtárban, színházban és számos más helyen, valamint a tömegközlekedésben kötelező a viselete (a pontos listát lásd a Közlönyben, link a cikk végén);
  • szolgáltatások igénybevételekor csak akkor nem kötelező a maszk, ha az zavarná a szolgáltatás igénybevételét (például kozmetika);
  • meghatározott kivételektől eltekintve a munkahelyen a munkáltató dönt a maszkviselési szabályokról, de meg nem tilthatja e védőeszköz viselését;
  • 6 év alattiakra a kötelezettség a tavaszihoz hasonlóan most sem vonatkozik;
  • értelmi vagy pszichoszociális fogyatékkal élőknek, autistáknak, spektrumzavarosoknak sincs kötelezővé téve a viselete;
  • bölcsődétől az egyetemig az intézményvezető határoz a maszkviselésről, de azt meg nem tilthatja;
  • templomokban, vallási közösségek eseményein a vallási közösség vezetője dönt a maszkviselésről.

PestiSracok facebook image

Aki a maszkot nem hordja, azt az üzemeltető vagy annak alkalmazottja, megbízottja felszólíthatja a szabályok betartására, és további ellenállás esetén pedig kizárják a látogatásból, illetve gondoskodniuk kell arról, hogy az illető a területet elhagyja.

Forrás: hirado.hu; Fotó: MTVA/Bizományosi/Jászai Csaba

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!