Pesti Srácok

Meghalt Setét Jenő, roma polgárjogi aktivista

Meghalt Setét Jenő, roma polgárjogi aktivista

Kedden hajnalra virradó éjszaka, ötven éves korában elhunyt Setét Jenő roma polgárjogi aktivista. A Klubrádió szerint szívroham okozhatta halálát. Setét a magyarországi roma érdekvédelem egyik legismertebb alakja volt; ő szervezte meg a Roma Büszkeség Napját, és vezette az Idetartozunk Egyesületet is – írja a Roma Sajtóközpont.

Setét Jenő, a hetvenes években, Sárospatakon született későbbi polgárjogi aktivista egészen fiatalon csatlakozott az akkoriban ébredő roma mozgalomhoz; tinédzserként már a Phralipe roma szervezet aktivistája volt. 1995-től, a kezdetektől dolgozik a Roma Polgárjogi Alapítványnál. Ezt követően más jogvédő szervezeteknek is segített, mint a TASZ vagy a NEKI. 2011-ben, a legutóbbi népszámlálás idején sok ezer aktivista megmozgatásával kampányt szervezett, hogy minél többen valljanak roma identitásukról is.

Setét Jenő rendszeresen és élesen bírálta a jelenlegi kormányt. Követelte például, hogy a tankötelezettség korát állítsák vissza 18 évre, de Lázár Jánost is kritizálta korábban, miután a politikus azt mondta, évszázadok óta nem sikerült integrálni a cigányokat. Két éve, a Gyöngyöspata-ügy miatt rendezett tüntetésen is felszólalt Budapesten. Setét viszont az ellenzéket sem kímélte: a 444 szerint más roma civilekkel együtt kerekasztal-beszélgetésen kritizálta Karácsony Gergely főpolgármestert a budapesti romapolitikája miatt.

Forrás: Klubrádió; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!