Pesti Srácok

A magyarok felének fontos az egyházi esküvő

A magyarok felének fontos az egyházi esküvő

A magyar felnőttek kétharmada él házasságban és majdnem fele - felekezeti hovatartozástól függetlenül - az egyházi házasságnak is híve – derült ki a Szent István Intézet által megrendelt kutatásból, amelyet a Nézőpont Intézet készített a házasság hete alkalmából.

A kutatási eredmények szerint minél idősebb valaki, annál valószínűbb, hogy házasságban él vagy élt: míg a harminc év alatti felnőttek ötöde (19 százalék) nyilatkozott így, az ötven év felettieknek már a 90 százaléka. A megkérdezettek majdnem fele, 47 százaléka mondta, hogy az egyházi esküvőt fontosnak tartja. A most vagy korábban házasságban élők (51 százalék) elkötelezettebbek az egyházi esküvő iránt azoknál, akik nem élnek házasságban (39 százalék). Még markánsabb különbség található a korcsoportok között: míg a 60 év alattiaknak 40-45 százaléka pártolja a templomi esketést, a 60 év felettieknek 59 százaléka tartja fontosnak.

„Isten áldását adja a házasságra”

Az egyházi házasságot fontosnak nevezőknél a támogatás okait is kutatták: a legtöbben (nyolcvankét százalék) azért tartják fontosnak az egyházi esküvőt, mert Isten áldását adja a házasságra, hetvenkét és hatvanegy százalék esetében pedig a családi szokásra vagy a templomi környezet ünnepi jellegére vezethető vissza a templomi szertartás pártolása. Végül azt is megkérdezték, hogy az egyházi esküvő támogatói a szertartástól remélnek-e tartósabb párkapcsolatot, erre a válaszadók ötvenhét százaléka mondott igent.

PestiSracok facebook image

A kutatás február 7. és 9. között készült, ezer ember telefonos megkérdezésével. A minta reprezentatív a tizennyolc évesnél idősebb lakosságra nem, kor, régió, településtípus és iskolai végzettség szerint. A minta nagysága és 95 százalékos megbízhatóság esetén a mintavételi hiba 3,16 százalék - közölte a Szent István Intézet.

Forrás: MTI; Fotó: kepekben.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!