Pesti Srácok

Orbán Viktor: a kormány elítéli az orosz támadást, Magyarország a béke pártján van

null

Ha válságkezelésből járna diploma, nekünk, magyaroknak már lenne négy-öt – jelentette ki Orbán Viktor a kormányfő a Mandinernek adott exkluzív interjúban, amelyben beszélt az orosz–ukrán konfliktus hátteréről, az orosz–magyar energetikai együttműködésről, egy új biztonságpolitikai korszak kezdetéről és a baloldal felelőtlen nyilatkozatairól is.

A miniszterelnök kifejtette: ez már a harmadik háború, amely a szomszédságunkban zajlik a kormányzása alatt. Az orosz–ukrán konfliktus hátteréről szólva elmondta, hogy nagy geopolitikai szereplők kereszttüzében vagyunk, a NATO folyamatosan bővült kelet felé, és Oroszországnak ez egyre kevésbé tetszett. Emlékeztetett, hogy az oroszok két követeléssel léptek fel – Ukrajna nyilvánítsa ki semlegességét, a NATO pedig azt, hogy nem fogja felvenni Ukrajnát –, de ezeket a biztonsági garanciákat az oroszok nem kapták meg.

– hangsúlyozta Orbán Viktor. A kormányfő megjegyezte azt is, hogy mivel a katonai fölény az oroszok oldalán van, csak idő kérdése volt, hogy elkezdődjenek a tárgyalások. Mint mondta, a kormány elítéli az orosz támadást, Magyarország pedig a béke pártján van, ezért is ajánlották fel, hogy Budapesten kezdődjenek meg a béketárgyalások. A miniszterelnök szerint most stratégiai nyugalomra van szükség, minden nyilatkozatnak súlya van; nem engedhető meg, hogy a kampány szempontjai a nemzeti érdekek elé tolakodjanak.

PestiSracok facebook image

– mutatott rá a miniszterelnök. Felidézte, hogy volt itt több krízis 2010 óta: pénzügyi válság, vörösiszap, árvíz, krími háború, migrációs krízis, koronavírus, orosz–ukrán háború. Rámutatott, hogy a válságok korát éljük most, ennek ellenére mégis képesek voltunk mi, magyarok egy családtámogatási rendszer kiépítésére, talpra állítottuk a gazdaságot, ám Orbán Viktor szerint ez csak a hab a tortán, mert az energiánk nagy részét a válságok hárítása vitte el. A kormányfő szerint új világrend van kialakulóban.

Kína átveszi a világgazdaság vezető szerepét

– magyarázta a miniszterelnök, aki azt is kiemelte, hogy a rezsiárak alacsonyan tartását is biztosítja az oroszokkal való energetikai együttműködés.

– részletezte Orbán Viktor.

– szögezte le a kormányfő, kiemelve: az unió vezetői is elmondták, hogy a szankciók nem fogják érinteni az Oroszországból érkező energiaszállításokat, hiszen ez tönkretenné az egész európai gazdaságot. A kormányfő kitért arra is, hogy az orosz–ukrán háború kitörésével egyértelművé vált: az európai katonai és biztonságpolitikát új alapokra kell helyezni. Úgy vélekedett, Európának szüksége van saját haderőre, komoly hadiiparra.

– szögezte le Orbán Viktor, aki szerint a NATO nagy érték, ezért meg kell tartani, ugyanakkor megjegyezte, hogy a szövetség európai és amerikai szárnya nincs egyensúlyban egymással.

– tette hozzá. Orbán Viktor kifejtette: az amerikai stratégia arra épült, „ha jól szervezed a katonapolitikád, akkor a katonai beruházások, fejlesztések gazdasági fejlődést eredményeznek, át tudnak kerülni a civil gazdaságba, ha kialakul egy körforgás a hadiipar és a gazdaság más szegmensei között, akkor az végső soron gazdasági és technológiai előrelépést jelent mindenki számára”.

– részletezte. Bejelentette: Macronnal és más közép-európai vezetőkkel már tárgyalt egy francia–közép-európai katonai együttműködésről.

Forrás: Mandiner; Fotó: MTI