Pesti Srácok

Ma délelőtt tesztelik a katasztrófavédelem lakossági riadórendszerét

Ma délelőtt tesztelik a katasztrófavédelem lakossági riadórendszerét

Szirénapróbát tart ma délelőtt 11 órakor a katasztrófavédelem a Monitoring és Lakossági Riasztó rendszerében (MoLaRi) – jelezte Facebook-oldalán az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.

A veszélyes vegyi anyagokkal dolgozó üzemek körzetében felszerelt meterorológiai és vegyi érzékelő, továbbá lakossági riasztó rendszer teljes körű próbája lesz ma, ami azt jelenti, hogy 667 lakossági riasztó-tájékoztató pont lép működésbe Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Fejér, Hajdú-Bihar, Heves, Komárom-Esztergom, Pest, Tolna, Vas, Veszprém, Zala megyében és Budapesten.

A MoLaRi rendszer keretében a veszélyes ipari üzemben esetlegesen bekövetkező meghibásodás vagy baleset miatt veszélyes vegyi anyag (gáz) kerülhet a levegőbe, amelynek a koncentrációját a telepített mérőszondák (monitoring végpontok) mérik és ezzel párhuzamosan jelzik az értéket a katasztrófavédelem 24 órás ügyeletén is. A mért adatokat kiértékelik, majd szükség esetén, a szirénarendszeren (riasztó végpontokon) keresztül az érintett lakosságot riasztják, illetve értesítik a magatartási szabályokról. A folyamatos üzembiztonság fenntartása és ellenőrzése érdekében a rendszer részeit meghatározott időszakonként tesztelik – ilyen történik ma 11-kor is. A hangos üzemű (teljeskörű) próbánál a következő szöveget, illetve jelzést adják le:

PestiSracok facebook image

A szöveg után azonnal következik a sziréna jelzés, ami két percig tartó, váltakozó hangmagasságú, mélyebb tónusú, üvöltő hang. Ezután ismét szöveget mondanak be:

A szöveg után kétszer fél percig tartó, fél perces szünettel megszakított egyenletes hangjelzés következik, majd azonnal újabb szöveget mondanak be:

Valós riasztás esetén a szirénarendszeren lesugárzott szövegben NEM szerepel a „Figyelem, ez próba” kifejezés!

Forrás: Facebook/BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, katasztrofavedelem.hu; Fotó: nyugat.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!