Pesti Srácok

Román soviniszták a színmagyar Székelyudvarhelyen ünnepelték volna a román himnusz napját

Román soviniszták a színmagyar Székelyudvarhelyen ünnepelték volna a román himnusz napját

Ismeretes, hogy a román sovinizmusnak párja nincs a világon. Azonban a saját komplexusaikkal küzdő keleti szomszédaink hiába is próbálnak új múltat ácsolni maguknak, a végeredmény minden esetben egy szánalmas vergődésbe torkollik, amivel az úgynevezett románság ismételten képes teljesen lejáratni magát.

A 96 százalékban magyar lakosságú Székelyudvarhelyen ünnepelte – volna – a román himnusz napját a Calea Neamului (Nemzet Útja) román nacionalista szervezet még pénteken – adta hírül a Székelyhon. Az eseményt azonban nem kísérte túl nagy érdeklődés, az egyöntetű beszámolók szerint mindössze néhány tucatnyian, jobbára gyerekek jelentek meg; szinte többen voltak a vonulást biztosító hatóságok, mint a résztvevők. Náluk volt a Tusványosról már ismert „Ceva este etern: Transilvania pamant romanesc!”, azaz „Van, ami örök: Erdély román föld!” feliratú molinójuk is, amivel végigvonultak a főutcán.

Mihai Târnoveanu – akinek a neve az úzvölgyi temetőnél szervezett provokációkból, vagy a tusványosi akciózásból is ismerős lehet –, a Calea Neamului vezetője azt kifogásolta, hogy Székelyudvarhelyen kevésszer hangzik el a román himnusz.

PestiSracok facebook image

– idézte őt a Székelyhon. Egyúttal hangsúlyozta, hogy a molinójuk nem a magyar etnikum, hanem a magyarországi, szerinte Erdély autonómiájára törekvő politika ellen szólt.

A helyszínen ezután többször elénekelték a román himnuszt.

Forrás: magyarnemzet.hu; Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!